Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Masło orzechowe – zdrowa przekąska?

maj 17 2024

Masło orzechowe to lubiana przekąska bardzo wielu z nas. Sięgają po nią nie tylko miłośnicy słodkości, lecz także sportowcy, którzy traktują masło jako dobre źródło energii.
Warto zaznaczyć, że zawartość składników odżywczych różni się w zależności od producenta. Na ogół każde masło orzechowe zawiera cenne białko, witaminy, minerały, błonnik oraz substancje fitochemiczne takie jak cynk. Masła orzechowe to również zdrowe dla serca wielonienasycone tłuszcze, które pomagają obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu.
Jeśli szukamy zdrowego masła orzechowego, uważajmy na takie, które zawiera częściowo uwodornione oleje będące tłuszczami trans. Ten rodzaj tłuszczów powoduje wzrost poziomu cholesterolu LDL przy jednoczesnym obniżeniu wartości tego „dobrego”. Pilnujmy też, aby w składzie masła nie pojawiały się żadne dodatkowe ,,polepszacze” takie jak wzmacniacze smaku. Jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej będzie, gdy ulubione smarowidło zrobimy sami w domu.
Miejmy również na uwadze, że masła orzechowe są dość kaloryczne, więc nie powinniśmy przesadzać z ich ilością w diecie, jeśli dążymy do redukcji masy ciała. Kiedy jednak próbujemy zbudować mięśnie lub mamy słaby apetyt i potrzebujemy sposobu na dostarczenie dodatkowych kalorii, zjedzenie kilku łyżek wysokiej jakości masła orzechowego może być dobrym pomysłem. Do najpopularniejszych rodzajów masła orzechowego należą te z orzechów ziemnych, migdałów, nerkowców oraz sezamu, czyli tahini.

  • tekst: Zuzanna Kozłowska