Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Irlandzkie Towarzystwo Wegetariańskie teraz jest wegańskim

styczeń 29 2024

Po ponad 40 latach od momentu założenia Irlandzkiego Towarzystwa Wegetariańskiego jego członkowie jednomyślnie zagłosowali nad zmianą nazwy na Irlandzkie Towarzystwo Wegańskie.
Zmiana nazwy była podyktowana społecznym spadkiem zainteresowania organizacji – zdaniem rzeczniczki towarzystwa większość członków i tak już od dawna jest weganami, zaś wegetarianizm nie stanowi rozwiązania najbardziej palących problemów etycznych i środowiskowych. Po zmianie nazwy organizacja chce mocniej zaakcentować swoją obecność w irlandzkim społeczeństwie. W planach ma edukowanie społeczeństwa i docieranie do nowych osób poprzez zarówno wielkie kampanie, jak i komunikację medialną.

Jestem absolutnie zachwycona, że dotarliśmy do nowego etapu (…). Zajęło nam to sporo czasu, a weganie w Irlandii naprawdę potrzebują organizacji, która będzie reprezentować i bronić weganizmu – powiedziała rzeczniczka towarzystwa Bronwyn Slater.

Irlandia należy do tych krajów, w których zainteresowanie weganizmem sukcesywnie rośnie zwłaszcza wśród młodszego pokolenia. Irlandczycy kupują więcej zamienników mięsa i nabiału niż trzy lata temu i 16 proc. z nich deklaruje się jako fleksitarianie. Jednocześnie grupy zrzeszające farmerów i producenci mięsa są przeciwni nowej tendencji – w sierpniu ubiegłego roku zdołali wpłynąć na irlandzką Agencję Ochrony Środowiska, aby ta usunęła tweeta zachęcającego do ograniczenia spożycia produktów odzwierzęcych.

Nie jesteśmy przeciwko farmerom. Chcemy, aby rząd zachęcał i wspierał finansowo rolników, którzy chcą przejść na rolnictwo roślinne lub inne źródła utrzymania niezwiązane ze zwierzętami. Chcielibyśmy, aby Irlandia stała się centrum start-upów pochodzenia roślinnego oraz głównym producentem i eksporterem żywności pochodzenia roślinnego – podsumowała Slater.

  • tekst: Kama Gulbicka