Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Weganizm przeciwko cukrzycy

styczeń 03 2024

Cukrzyca typu 2 to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych dotykająca milionów ludzi na całym świecie.
Do najczęstszych powodów występowania cukrzycy należą otyłość oraz podatność genetyczna. Choroba potrafi w znaczący sposób utrudnić życie pacjentom, a proces leczenia jest zwykle długi i skomplikowany. Na szczęście cukrzyca to jedna z chorób, którym możemy skutecznie zapobiegać dzięki podejmowanym na co dzień działaniom profilaktycznym. Zalicza się do nich przede wszystkim zdrową dietę oraz regularną aktywność fizyczną.
W jednym z najnowszych badań przeprowadzonych przez Barceloński Instytut Zdrowia Globalnego wzięło udział ponad 100 tys. osób. Celem doświadczenia było wykazanie zależności pomiędzy rodzajem śniadania oraz porą jego spożywania a ryzykiem zachorowania na cukrzyce typu 2.
Naukowcy dowiedli, że jedzenie pierwszego posiłku po godzinie 9 rano może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o prawie 60 procent. Ich zdaniem najzdrowiej byłoby zjadać je codziennie przed godziną 8. Podobnie rzecz ma się w przypadku kolacji: jeśli zasiadamy do niej zbyt późno (po godzinie 22), zwiększamy ryzyko choroby.
Odkrycie kolejny raz potwierdziło słuszność dietetycznego podejścia zwanego chronożywieniem, które koncentruje się na powiązaniu między odżywianiem a zegarem biologicznym. Dzięki temu wiemy już, że pora konkretnych posiłków ma znaczenie i odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, co dla diabetyków jest szczególnie ważne. Nie mniej ważne jest to, co kładziemy na talerzu. Okazuje się, że w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy może pomóc dieta roślinna. W jednym z badań opublikowanym w kwietniu 2023 r. przez Scientific Reports stwierdzono, że zastąpienie produktów przetworzonych i czerwonego mięsa żywnością pochodzenia roślinnego, taką jak rośliny strączkowe i warzywa, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka cukrzycy typu 2. Miesiąc wcześniej w Diabetes Care przedstawiono wyniki badań, które w jednoznaczny sposób wykazały, że dieta roślinna o niskiej zawartości węglowodanów prostych zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci wśród osób już cierpiących na cukrzycę typu 2.
Ograniczenie ilości spożywanego mięsa to skuteczna profilaktyka zapobiegania chorobom związanym ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Należy jednak podkreślić, że każdą poważną zmianę diety osoby przewlekle chore powinny skonsultować ze specjalistą.

  • tekst: Zuzanna Kozłowska