Nowe badanie wykazało, że dieta może wpływać na nasz wiek biologiczny.
Słynny eksperyment przeprowadzony z udziałem jednojajowych bliźniąt pokazał, że dieta roślinna przynosi więcej korzyści zdrowotnych niż typowo amerykański styl żywienia. Niedawno pojawiły się kolejne badania, w których naukowcy skupili się na wieku biologicznym bliźniąt. Warto wiedzieć, że badania z udziałem bliźniąt jednojajowych pozwalają naukowcom kontrolować różnice genetyczne i ograniczać czynniki środowiskowe utrudniające porównywanie różnych interwencji związanych ze stylem życia, takich jak dieta i ćwiczenia.
W ostatnich dniach lipca tego roku w czasopiśmie BMC Medicine pojawiły się wyniki badań nowego eksperymentu z udziałem jednojajowych bliźniąt. Dwadzieścia jeden par bliźniąt zostało podzielonych na dwie grupy. Pierwsza otrzymała polecenie, aby przez dwa miesiące stosować dietę całkowicie roślinną, druga zaś miała jeść wszystko, ale zdrowo i z umiarem. Zanim bliźnięta przystąpiły do eksperymentu, badacze pobrali od nich próbki krwi i zmierzyli biomarkery metylacji DNA, której główną funkcją jest regulacja ekspresji genów, a zmiany w jej wzorcach wiążą się z wieloma chorobami, w tym nowotworami, zaburzeniami neurologicznymi oraz chorobami autoimmunologicznymi.
Wyniki dwumiesięcznego eksperymentu wykazały, że dieta uczestników będących na diecie roślinnej obniżyła wiek poszczególnych narządów i układów ciała: serca, hormonów, wątroby oraz układu metabolicznego i zapalnego, a także pomogła schudnąć bliźniętom o 2 kg więcej w stosunku do ich wszystkożernego rodzeństwa. Podobnych pozytywnych zmian fizjologicznych nie zauważono w grupie wszystkożernych uczestników. Wnioski? Osoby na diecie roślinnej były w lepszej kondycji zdrowotnej i miały niższy wskaźnik starzenia się organizmu.
- tekst: Kama Gulbicka