Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Słońce pod kontrolą

czerwiec 22 2024

Wiemy, że latem trzeba smarować się kremem z filtrem, ale czy potrafimy robić to dobrze?

Czy będziemy nakładać krem z filtrem przez cały rok, zależy od nas. Ważne jest to, by nie zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej, kiedy robi się coraz cieplej i częściej wystawiamy twarz na działanie promieni słonecznych. Niezależnie od wybranej wartości SPF, kremy czy sztyfty z filtrem muszą być regularnie nakładane, aby zapewnić skórze odpowiednią ochronę (o konieczności używania tych kosmetyków pisaliśmy w „Vege” 6/2022).

Filtr nałożony tylko raz na twarz ulega rozkładowi pod wpływem światła słonecznego. Dodatkowo, jeśli się kąpiemy lub korzystamy z chusteczek odświeżających, ściągamy też nałożoną wcześniej warstwę kosmetyku. Niezależnie od tego, czy wybierzemy krem z wysokim filtrem SPF, czy wygodny sztyft z filtrem przeciwsłonecznym, ważne jest częste powtarzanie aplikacji kosmetyku, zwłaszcza jeśli się pocimy lub pływamy.

Praktyczne rady

Aby przedłużyć działanie kremu z filtrem UV, warto skorzystać z antyoksydantu, który wzmocni proces działania filtru. Może być to np. serum z witaminą C lub niacynamid (wit. PP) w formie olejku. Koniecznie trzeba też pamiętać o replikacji, czyli ponownym nakładaniu filtrów.

Jeżeli chcemy nosić makijaż, to najlepszym rozwiązaniem będzie zminimalizowanie kolorowych produktów nakładanych na twarz, gdy planujemy wystawianie się na słońce. Kiedy chcemy podtrzymać ochronę przed promieniami, a mamy już na twarzy makijaż, nakładajmy filtry w następujący sposób:

• SPF w kremie – użyjmy puszka do pudru lub gąbeczki do makijażu, wklepując filtr drobnymi ruchami miejsce po miejscu, nie przecierając twarzy. Jeżeli mamy tłustą cerę, to najpewniej będzie trzeba później ją przypudrować,
• SPF w sprayu – wystarczy spryskać twarz mgiełką z filtrem przeciwsłonecznym. Dodatkowo ten kosmetyk sprawdzi się do szybkiego odświeżenia twarzy. Jest to najmniej inwazyjny sposób replikacji filtrów, jednak każdy z nas musi sprawdzić, czy mgiełka nie będzie przetłuszczała naszej skóry,
• SPF w sztyfcie – najwygodniejszy i najszybszy sposób na ponowne nałożenie filtra na twarz. Kiedy wybierzesz kosmetyk niebielący (przeźroczystą wersję sztyftu), wystarczy równomiernie rozprowadzić go po skórze.

Filtry a trądzik

W przypadku cery problematycznej zaleca się nakładanie kremu z filtrem rano. Dodajmy do niego składniki aktywne takie jak antyoksydanty lub wyciągi roślinne. Jeżeli chcemy zakryć niedoskonałości, to sięgnijmy po krem matujący z filtrem, który zapewni ochronę i jednocześnie zmatowi cerę. Skóra trądzikowa lubi lekkość – wybierajmy lekkie formuły, proste składy i produkty, które szybko się wchłaniają. Nie zapominajmy także o sprayu do dezynfekcji i starajmy się nie dotykać często twarzy rękoma. Szukając najlepszego dla siebie kremu z filtrem, należy sprawdzić, czy np. nie zatyka porów. Zawsze możemy zasięgnąć rady specjalisty.

Wegańskie kosmetyki

Na rynkach pojawiają się już wegańskie filtry przeciwsłoneczne zawierające wyciągi roślinne – z kory wierzby, soku z brzozy, aloesu czy szałwii – i wit. C. Coraz bardziej popularnym składnikiem kosmetyków staje się również wyciąg z kadzidłowca indyjskiego. Ten surowiec ma właściwości łagodzące podrażnienia i dodatkowo sprawdza się w przypadku cery wymagającej szczególnej troski.

  • Tekst: Katarzyna Wilk
  • Tekst ukazał się w numerze 7-8/2024 Magazynu VEGE