Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Chrońmy pszczoły

kwiecień 22 2024

Czy każdy z nas może ratować pszczoły? Istnieje na to kilka sposobów, które możemy wprowadzić w życie już dziś.
Albert Einstein powiedział: Kiedy pszczoły znikną z Ziemi, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia. Nie będzie żadnych pszczół, żadnego zapylania, żadnych roślin, żadnych zwierząt, a na końcu nawet ludzi. Pszczoły żyją na naszej planecie już 150 milionów lat. Sprawia to, że uznajemy ich obecność za coś oczywistego i przez to często nie doceniamy ich znaczenia.
Co możemy zrobić dla tych zapylaczy?

  1. Nie kośmy trawnika przed domem i pozwólmy, aby w naszym ogrodzie rosły sezonowe kwiaty: mniszek, koniczyna, krwawnik, rumianek, wrotycz. W ten sposób stworzymy wspaniałe środowisko dla pszczół.
  2. Sadźmy rośliny, które pszczoły mogą zapylić. Piękne i efektowne kwiaty cieszą oko, jednak często bywają dość ubogie w pyłek i nektar lub mogą okazać się wręcz trujące dla owadów. Jeśli mamy taką możliwość, postawmy na rośliny, które kwitną dość wcześnie (nawet w marcu), ponieważ w tym okresie zapylacze mają bardzo ograniczone źródła pokarmu. Sprawdzą się tu przebiśniegi, krokusy, leszczyna, wierzba lub tarnina.
  3. Nie nadużywajmy środków ochrony roślin, które dla pszczół mogą okazać się zabójcze. Jeżeli koniecznie chcemy użyć preparatu, róbmy to wieczorem, kiedy pszczoły nie noszą już nektaru i pyłku.
  4. Ograniczmy nocne oświetlenie, ponieważ światła uliczne, migocące wystawy lub nadmiernie jasne okna mieszkań mogą wprowadzać owady w dezorientację i w konsekwencji prowadzić do wyczerpania i śmierci. W domach stosujmy wieczorami rolety lub światło o barwie jak najbliższej czerwieni (kolor ten nie jest odbierany przez wiele owadów).
  5. Kupujmy ekologiczne produkty. Większość wegan nie sięga po miód, ale wskazówka dotyczy też warzyw i owoców – postawmy na te, które rosły bez udziału szkodliwych dla owadów oprysków.
  • tekst: Zuzanna Kozłowska