Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Apel do władz Indonezji o zakaz handlu psim mięsem

grudzień 04 2023

Trzydzieścioro celebrytów podpisało się pod oficjalnym listem do prezydenta Indonezji Joko Widodo z żądaniem zaprzestania handlu kocim i psim mięsem.

Wśród podpisanych celebrytów znaleźli się m.in. Jeff Bridges, Billie Eilish, Charlize Theron, Clint Eastwood, Kim Basinger, Courteney Cox, Ricky Gervais, Andie McDowell, Zooey Deschanel, a także znane osoby z Indonezji.

Apel gwiazd jest następstwem głośnych akcji przeprowadzonych w ostatnich latach przez organizacje działające na rzecz zwierząt. Indonezyjski Tomohon Extreme Market – największy rynek w kraju, w którym sprzedawano psie i kocie mięso został ostatecznie zamknięty w lipcu 2023. Nastąpiło to po wielu protestach i wspólnych działaniach Humane Society International, Animal Friends Manado Indonesia oraz burmistrza miasta Tomohon. Szacuje się, że co roku na Tomohon Extreme Market zabijano łącznie 130 tys. psów i podobną liczbę kotów.

Podobnych miejsc w Indonezji jest sporo, a wszystkie działają legalnie. Brak jest bowiem jednolitego systemu zakazującego okrutnych praktyk. Obecnie tylko 28 indonezyjskich miast zdecydowało się przyjąć przepisy zakazujące handlu psim i kocim mięsem.

Piszemy, aby pogratulować tym przywódcom w całej Indonezji, którzy podjęli działania w celu wyeliminowania handlu psim i kocim mięsem w swoich jurysdykcjach (…) tym samym życie dziesiątków tysięcy psów i kotów zostało ocalone przed okrutnym i niebezpiecznym handlem (…) Wzywamy teraz rząd centralny Indonezji, aby zapewnił nas, że wszystkie przepisy i prawa mające na celu zakończenie okrutnego i niebezpiecznego handlu mięsem psów i kotów są w pełni egzekwowane, a także że zakaz będzie dotyczył całego kraju – czytamy w liście do prezydenta Joko Widodo.

Do apelu dołączyły indonezyjskie gwiazdy. Ich zdaniem wielu turystów sprzeciwia się tego typu okrutnym praktykom, a zakaz handlu może mieć skutki nie tylko etyczne, lecz także dyplomatyczne. Lola Webber, dyrektorka kampanii mającej na celu zakończenie handlu psim i kocim mięsem, wyraziła wdzięczność za wsparcie celebrytów. Jej zdaniem głos sław w obronie milionów zwierząt ma znaczenie ogólnoświatowe i wywiera realny wpływ na społeczeństwo oraz rządzących.

  • tekst: Kama Gulbicka