Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Zakaz spożywania psów w Korei Południowej

listopad 24 2023

Rząd Korei Południowej oraz rządząca Partia Władzy Ludowej ogłosiły wprowadzenie ustawy, która zakazuje spożywania psów, ich uboju oraz handlu nimi.

Ustawa ma zostać wprowadzona jeszcze w tym roku, zaś okres przejściowy ma trwać do 2027 roku. W jego trakcie przewidziana jest pomoc finansowa dla hodowców, mająca zachęcić ich do wprowadzenia zmian w dotychczasowej działalności.

Nadszedł czas, aby nasze społeczeństwo położyło kres spożywaniu mięsa psów, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę zwierząt domowych, zwiększoną świadomość i międzynarodową pozycję naszego kraju — mówił poseł Partii Władzy Ludowej Ju Eui Dong.

Spożywanie psów w Korei Południowej od dawna budziło kontrowersje zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Otwartą krytykę tego procederu wyrażała pierwsza dama Kim Keon Hee, która wraz ze swoim mężem prezydentem Yoon Suk Yeolem adoptowała wiele psów

Warto jednak podkreślić, że nie wszyscy mieszkańcy Korei Południowej jedzą psy i nie jest to powszechna praktyka we wszystkich regionach kraju. Choć ma to swoje korzenie w tradycji kulinarno-kulturowej, zmienia się w wyniku ewoluujących norm społecznych i etycznych . Dzięki wieloletniej pracy aktywistów, organizacji i głośnego sprzeciwu obrońców praw zwierząt w Korei Południowej (zwłaszcza wśród młodych pokoleń, ale też reszty świata) dojdzie do wprowadzenia zakazu okrutnego traktowania psów w ramach tej tradycji, a także do nadania psom statusu zwierząt towarzyszących.

  • tekst: Laura Łęgowik