Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Kryptowaluty szkodliwe dla środowiska

listopad 06 2023

Instytut Narodów Zjednoczonych ds. Wody, Środowiska i Zdrowia opublikował pod koniec października 2023 raport dotyczący wpływu kryptowalut na środowisko.
Tak zwane „kopalnie” kryptowalut konsumują coraz więcej energii elektrycznej, co przekłada się na wzmożoną emisję dwutlenku węgla. Tylko w latach 2020-2021 proces wyemitował 85,89 ton, z czego Chińska Republika Ludowa odpowiada za ponad 41 ton. Aby zneutralizować efekt tak znaczącej emisji, należałoby posadzić las pokrywający powierzchnię zbliżoną do terytorium Holandii.
Ponadto Instytut wymienia znaczne zużycie wody, niski udział elektryczności pochodzącej z elektrowni atomowych (zaledwie 9%), a także silną korelację pomiędzy kosztem elektryczności a wydobyciem Bitcoina dla poszczególnych krajów. Wskutek państwowych regulacji chiński udział w produkcji Bitcona spadł z 73% w 2020 roku do 21% w 2022 roku.
Chińczycy mierzą się z problemem dostępu do wody pitnej sięgającym aż połowy poprzedniego stulecia. Sztuczne regulowanie i redystrybucja zasobów wodnych spowodowały kolejne problemy środowiskowe, a coraz szybciej topniejące lodowce z Wyżyny Tybetańskiej przyspieszają nadejście nieuchronnej katastrofy ekologicznej i humanitarnej.

  • tekst: Adam Brusik