Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Netflix: nowy dokument o mięsie podbija sieć

sierpień 09 2023

2 sierpnia 2023 r. na platformie Netflix pojawił się nowy dokument śledczy na temat bezpieczeństwa żywności.
Trucizna na talerzu (ang. Poisoned: The Dirty Truth About Your Food) wyreżyserowany przez Stephanie Soechtig ujawnia, jak współczesna produkcja żywności wpływa na wzrost zatruć u tysięcy konsumentów rocznie.

Salmonella, E. Coli i Campylobacter to zaledwie kilka spośród wielu groźnych dla zdrowia bakterii, które mogą wywołać silne zatrucia, nieodwracalne uszkodzenie organizmu, a nawet spowodować śmierć. Za większość zatruć odpowiada przemysł mięsny. To wszystko z powodu niedopatrzeń w systemie produkcji, zanieczyszczeń odchodami zwierząt hodowlanych, niewłaściwego zabezpieczenia i przechowywania żywności, niedostatecznego badania mięsa, a także zbyt pobłażliwego traktowania produktów odzwierzęcych, których jakość odbiega od normy.

Nowy dokument Netflixa pokazuje oblicze przemysłu mięsnego i alarmuje konsumentów przed zbyt beztroskim kupowaniem i spożywaniem produktów, które nie spełniają wymaganych standardów.

Reżyserka dokumentu Trucizna na talerzu nie tylko skupia się na aktualnych zagrożeniach, lecz także wraca do lat 90. i demaskuje zafałszowania producentów i organów bezpieczeństwa podczas wielkiego skandalu, który wywołał zatrucie bakterią Escherichia coli u 730 osób i doprowadził do śmierci czwórki dzieci. Co ciekawe, w tamtym czasie drób skażony Salmonellą wciąż był dopuszczany do powszechnego obrotu.

Prawda jest taka, że nasza żywność nie jest tak bezpieczna, jak powinna być. Organy regulacyjne i przemysł spożywczy nie zrobiły wystarczająco dużo, aby ochronić konsumentów przed śmiertelnymi patogenami (…) a konsumenci wciąż nie wiedzą jak się przed nimi ochronić – powiedziała w rozmowie z portalem Food Safety News Sarah Sorscher, dyrektorka ds. Regulacyjnych z Centre for Science in the Public Interest w odniesieniu do nowego dokumentu.

Unikanie spożywania pokarmów odzwierzęcych nie gwarantuje jednak uniknięcia zatrucia. Wiele badań wykazało, że takie warzywa jak sałata czy szpinak również mogą zawierać groźne patogeny E.coli czy Salmonelli, jeśli są hodowane w bliskim sąsiedztwie ferm przemysłowych lub miały kontakt z produktami odzwierzęcymi. Wszystkie warzywa liściaste od kalifornijskich producentów, które w przeszłości wywoływały zatrucia u konsumentów, dzieliły ziemię z gospodarstwami hodowlanymi.

Obejrzyj zwiastun:

  • tekst: Kama Gulbicka