Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Wielka Brytania: dieta wegańska najlepsza dla klimatu

lipiec 24 2023

W magazynie „Nature Food” można przeczytać, że dieta wegańska jest najmniej obciążająca dla środowiska spośród wszystkich możliwych stylów żywienia.
Badanie na temat wpływu diety na stan środowiska naturalnego przeprowadzono na 55 tys. dorosłych Brytyjczyków. Poza analizą diet wykorzystano również dane z 38 tys. gospodarstw domowych w 119 krajach. Dzięki temu uwzględniono międzynarodowe różnice w sposobach produkowania żywności.
Wnioski były następujące:

  • Spożywanie żywności roślinnej przyczynia się do znacznej redukcji gazów cieplarnianych – emisja metanu i dwutlenku węgla jest o 75 proc. niższa niż w przypadku produkcji mięsa.
  • Emisja samego metanu w przypadku wyboru diety wegańskiej była o 93 proc. niższa niż w przypadku diet osób mięsożernych.
  • Wytworzenie produktów wegańskich wymaga mniejszego zużycia wody (o 54 proc.) i energii niż wytworzenie produktów mięsnych.
  • Wybór diety bezmięsnej oszczędza lasy, co pozytywnie wpływa na przeżywalność i stan zdrowia dzikich zwierząt. Wybór diety wegańskiej pomaga oszczędzić o 66 proc. więcej fauny niż w przypadku diety mięsnej.

Przykładowo wieprzowina produkowana w sposób nowoczesny i organiczny i tak ośmiokrotnie bardziej obciążała stan środowiska niż roślinne zamienniki mięsa produkowane w sposób standardowy.

Nasze wybory żywieniowe mają duży wpływ na planetę. Zmniejszenie ilości mięsa i nabiału w diecie może w znacznym stopniu obniżyć ślad węglowy – wyjaśnił jeden z autorów badania, prof. Peter Scarborough z Oxford University.

Analiza wykazała również, że dieta Brytyjczyków, którzy spożywają się do 50 g mięsa dziennie, ma o połowę mniejszy wpływ na emisję gazów cieplarnianych, zanieczyszczenie wody i użytkowanie gruntów niż standardowa dieta mięsna. Co ciekawe, różnice wpływu na stan środowiska między dietami peskatariańską (dopuszczającej ryby i owoce morza) i wegetariańską były stosunkowo niewielkie – największy pozytywny wpływ zaobserwowano jedynie w przypadku diet roślinnych.

Zachęcanie osób jedzących mięso do zmniejszenia jego spożycia oraz namawianie wegetarian, aby zostali weganami przyniesie pozytywne skutki dla klimatu i znacząco obniży emisję gazów cieplarnianych – dodał prof. Richard Tiffin z University of Reading.

Badacze zapowiedzieli, że unowocześnianie systemów produkcyjnych i przeciwdziałanie marnowaniu żywności może nie wystarczyć. Zmiany w diecie powinny być radykalne – przede wszystkim coraz bardziej roślinne.
Przypomnijmy, że w 2020 r. organizacja UK Health Alliance on Climate Change zaleciła stosowanie oznaczeń na etykietach informujących konsumentów o wpływie produkcji konkretnej żywności na stan środowiska naturalnego. Nowe dane mają zachęcić Brytyjczyków do sięgania właśnie po te produkty, na etykietach których widnieje informacja o minimalnym śladzie węglowym.

  • tekst: Kama Gulbicka