Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Środowisko społeczne a zdrowie zwierząt towarzyszących

czerwiec 20 2023

Naukowcy doszli do wniosku, że czynniki, które odbijają się negatywnie na zdrowiu człowieka, mogą mieć przełożenie na niski dobrostan zwierząt.
Badanie The Impact of the Social Determinants of Human Health on Companion Animal Welfare przeprowadzone przez naukowców ze School of Psychology and Public Health Uniwersytetu La Trobe oraz School of Animal and Veterinary Science, School of Public Health i Adelaide Medical School Uniwersytetu w Adelajdzie przygląda się temu, jak warunki zewnętrzne mogą wpływać na stan zdrowia zwierząt pozaludzkich żyjących w naszych domach.
W tym celu badacze stworzyli model biorący pod uwagę czynniki warunkujące ludzkie zdrowie i pięć obszarów determinujących dobrostan zwierząt towarzyszących: odżywianie, środowisko fizyczne, zdrowie, interakcje z otoczeniem i stan psychiczny. Okazało się, że niski poziom wykształcenia opiekuna może pociągać za sobą niezrozumienie potrzeb zwierzęcia, a tym samym brak ich zaspokojenia. Wykazano, że dwa najczęstsze powody poddawania zwierząt eutanazji to choroby i problemy behawioralne. Obu tych problemów być może dałoby się uniknąć przy odpowiedniej wiedzy o odżywianiu danego gatunku i prawidłowym eliminowaniu niechcianych zachowań z uwzględnieniem potrzeb zwierzęcia.
Zaniedbania mogą również wynikać z niskiego statusu finansowego opiekuna i jego społeczności, a także z trudnego dostępu do opieki zdrowotnej. Osoby przewlekle chore częściej mają trudności z zapewnieniem swoim zwierzętom właściwej opieki, a brak środków materialnych i udogodnień w obrębie wspólnoty może przekładać się zarówno na problemy zdrowotne, jak i niezaspokojenie potrzeb behawioralnych, (np. ruchu, jeśli w okolicy brakuje bezpiecznych, publicznie dostępnych terenów zielonych).

Jedno z badań wykazało, że 40% osób, które zrzekły się zwierzęcia towarzyszącego, nie zrobiłoby tego, gdyby opieka weterynaryjna była tania lub bezpłatna.

Badacze sugerują przede wszystkim utworzenie systemu uniwersalnej opieki zdrowotnej dla zwierząt. Na Uniwersytecie w Tennessee już podjęto pierwszą tego typu próbę w formie projektu Program for Pet Health Equity. W jego obrębie współpracują pracownicy społeczni, lekarze weterynarii, organizacje społeczne i firmy ubezpieczeniowe, żeby udzielać pomocy weterynaryjnej zwierzętom z rodzin o niskim przychodzie.

  • tekst: Berenika Piotrowska