Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Silk projektuje trasę dla zapylaczy

maj 25 2023

Silk – producent wegańskiego mleka należący do koncernu Danone – we współpracy z Pollinator Partnership Canada i lokalnymi handlarzami zaprojektował trasę pozwalającą pszczołom bezpiecznie przemieszczać się przez Montreal.
Kwiecistą ścieżkę Silk Bee Line otwarto 20 maja w ramach celebracji Światowego Dnia Pszczół na Place de Castelnau. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się uczestniczyć w projekcie, zgodzili się ozdobić swoje stoiska kwiatami przyjaznymi dla zapylaczy. Mają one pomóc prowadzić owady z jednego terenu zieleni do następnego.
Akcja ma przeciwdziałać wymieraniu pszczół i innych zapylaczy w wyniku zatracania naturalnych siedlisk na skutek ludzkiej ekspansji. Łąki kwiatowe, na których owady mogą żywić się nektarem, zanikają na rzecz betonu i przystrzyżonych trawników. Jednym z zagrożeń są też uprawy migdałów. Drzewa migdałowe wymagają tzw. zapylania krzyżowego, co oznacza, że zapładniający je pyłek musi zostać przeniesiony przez zapylacza z innej rośliny tego samego gatunku. Niestety równocześnie do uprawy wykorzystuje się zabójczy dla owadów nawóz, więc ogromne ilości pszczół po zapyleniu chorują i giną.
Silk, oprócz swojej przyjaznej zapylaczom trasy, od ponad dwóch lat tworzy też hotele dla pszczół na billboardach w Kanadzie we współpracy z Uniwersytetem Montrealskim. Poza schronieniem i miejscem na bezpieczne rozmnażanie hotele pozwalają też badać dzikie populacje pszczół.
Co ciekawe, firma nie wykorzystuje powyższych akcji do greenwashingu, ponieważ faktycznie ma w swojej ofercie jedyne certyfikowane jako przyjazne dla pszczół mleko migdałowe.

  • tekst: Berenika Piotrowska