Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Robert Downey Jr. wspiera firmę produkującą wegańskie steki

Gage Skidmore
maj 16 2023

Amerykański aktor Robert Downey Jr. przeznaczył 15 mld. dol. na rozwój firmy produkującej roślinne steki.

Wegańska firma Chunk Foods dopiero rozpoczyna przygodę na rynku roślinnych zamienników mięsa. Na razie w ofercie posiada tylko „wołowe steki”, ale dzięki dotacji zamierza rozszerzyć swój asortyment o kolejne produkty – zamienniki drobiu, jagnięciny i wieprzowiny. Aktualnie roślinna wołowina Chunk Food jest dostępna w kilku nowojorskich restauracjach: The Butcher’s Daughter, Coletta i Anixi, jednak twórcy zamierzają zwiększyć zasięg i wprowadzić steki również do innych miast Stanów Zjednoczonych.

Naszą misją jest tworzenie pysznych, pożywnych, całkowicie roślinnych produktów, które są dostępne dla wszystkich i nie obciążają środowiska – wyjaśnili twórcy.

Roślinne steki powstały przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Dzięki niej można stworzyć dowolną teksturę, profil odżywczy i wygląd przypominający mięso, a wszystko to przy minimalnej ilości odpadów. Steki wyprodukowane na bazie mąk sojowej i pszennej są fortyfikowane żelazem i wit. B12, zawierają też łatwo przyswajalne białko. Co więcej, produkty Chunk Food są minimalnie przetworzone.

Gage Skidmore
fot. Gage Skidmore

Robert Downey Jr. przyznał, że jego dieta w głównej mierze opiera się na roślinach. Swoją decyzję aktor umotywował chęcią zadbania o własne zdrowie i obawami o przyszłość planety. Jego hojny wkład finansowy w nowo powstałą firmę to kolejny krok w kierunku większego zaangażowania w dobro środowiska.

  • tekst: Kama Gulbicka