[wppb-login]

Zakaz petard aż do Sylwestra. Projekt w Sejmie

Weronika Książek
lipiec21/ 2021

Koalicja Obywatelska złożyła do Sejmu projekt zmiany ustawy o materiałach wybuchowych do użytku cywilnego. W noweli widnieje zapis o zakazie używania przez większość roku materiałów pirotechnicznych wywołujących głośny wybuch. Posłanka Katarzyna Piekarska chciałaby zdążyć przegłosować te zapisy przed tegorocznym Sylwestrem.

„Dla wielu osób fajerwerki stanowią nieodłączny element zabaw odbywających się w Sylwestra i Nowy Rok, jednak w praktyce wygląda to tak, że niektóre osoby nie mogąc doczekać się dni 31 grudnia i 1 stycznia odpalają je wiele dni wcześniej albo wykorzystują pozostałe im jeszcze fajerwerki wiele dni po tym okresie, wywołując trudną do zniesienia, także przez ludzi, chaotyczną kanonadę” – czytamy w uzasadnieniu projektu. – „Fajerwerki, w tym zwłaszcza petardy, bywają używane w pobliżu lasu, gdzie przerażone powodowanymi przez nie hukami zwierzęta są narażone na cierpienie, a nawet utratę zdrowia lub życia. Zdarzają się przypadki zwierząt w lesie, które padły ze strachu od huku fajerwerków oraz zwierząt, które na skutek dźwięków i błysków wywołanych przez fajerwerki zostały wybudzone ze snu zimowego, co miało poważne skutki da przetrwania przez nie zimy”.


Ograniczenia nie obejmowałoby przedsiębiorców, jednostek naukowych lub podmiotów uprawnionych do ich używania na podstawie odrębnych przepisów. Za to w dniu 31 grudnia oraz 1 stycznia Rada Gminy mogłaby uchylić zakaz i wtedy mogłyby odbyć się pokazy fajerwerków, zaplanowane przez samorządy.

– Chciałabym, by kiedyś fajerwerki całkowicie wyszły z użycia. Tym bardziej że już dziś przy okazji różnych świąt i wydarzeń, również sylwestra, z powodzeniem organizuje się pokazy laserowe. Są one nie mniej spektakularne, ale nie wywołują hałasu, który dla zwierząt domowych i dzikich bywa nie do zniesienia – powiedziała Katarzyna Piekarska w rozmowie z „GW”.
„Faktycznie zmiana dotyczy w zasadzie wyłącznie osób prywatnych” – pisze gazeta. Nie chodzi też o wszystkie materiały pirotechniczne, ale te klasy F2 i F3 (czyli petardy, petardy rozbłyskowe i różne „rakiety”, które przed Sylwestrem można kupić na straganach). Zamysłem zapisu było to, aby wyeliminować huk petard, który zaczyna się wiele dni przed Sylwestrem, zaraz po świętach.

  • Przeczytaj o tym, jak fajerwerki robią krzywdę zwierzętom! Pisaliśmy o tym TUTAJ.

TL

źródła:

Radio Zet, Onet, Gazeta Wyborcza

Featured
W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście Wolność od przyzwyczajenia Wspomnienie bieli

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej

Wolność od przyzwyczajenia

W ciągu kilku dekad po inwazji białych na Abya Yala (orygynalna nazwa Ameryki) poza kamieniami szlac…

czytaj więcej

Wspomnienie bieli

Uwielbiamy święta nie tylko ze względu na pyszne jedzenie, prezenty i czas spędzany w rodzinnym gron…

czytaj więcej
Facebook