Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Nakarm swój mózg – sałatką

wrzesień 29 2019

Macie dość nudnych sałatek? Potrzebujecie odmiany? Trafiliście w dobre miejsce. Przepis pochodzi z książki „Nakarm swój mózg” Delii McCabe, wyd. Buchmann.

Ta aromatyczna sałatka może być sycącym daniem głównym, jeśli podamy ją z chrupiącym pieczywem, np. podpłomykiem. Zaspokaja głód i jest smaczna – dzięki kminowi zyskuje egzotyczny akcent, a kawałki moreli i orzeszki pinii dodają jej smaku. Jeżeli przygotujemy sałatkę kilka godzin przed podaniem, pamiętajmy, że z czasem smaki będą bardziej intensywne. Ja serwuję ją na liściach młodego szpinaku, rukwi, rukoli lub z mieszanką sałat.

Aromatyczna sałatka na ciepło

1 duża, obrana i pokrojona w ćwiartki cebula
0,5 szklanki drobno pokrojonych suszonych moreli
2–3 drobno posiekane dymki
sok i skórka z dużej cytryny
3 łyżki oliwy
2 łyżeczki mielonego kminu
2 łyżeczki mielonej kolendry
2 szklanki dobrze opłukanych i pokrojonych pieczarek
2 lub 3 szklanki ugotowanej lub 2 puszki odsączonej soczewicy
0,6 szklanki orzeszków pinii
0,5 szklanki świeżej drobno posiekanej kolendry lub pietruszki
2 szklanki dowolnej sałaty
1 obrane i pokrojone w plastry awokado
sól i pieprz do smaku

Rozgrzewamy piekarnik do 180 st. C. Wykładamy blachę papierem do pieczenia. Układamy na niej ćwiartki cebuli i pieczemy około 45 min. Po tym czasie wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy. Wkładamy morele do dużej miski. W dzbanku łączymy połowę dymki, sok i skórkę z całej cytryny, oliwę, sól i pieprz. Mieszanką polewamy morele.

Stawiamy duży rondel na średnim ogniu. Wrzucamy kmin oraz kolendrę, mieszamy bez przerwy 1–2 min, aż poczujemy aromat przypraw. Dodajemy grzyby i mieszamy, dopóki nie pokryją się przyprawami. Gotujemy jeszcze 15 min, aż sok puszczony przez grzyby odparuje. Zdejmujemy z ognia. W tym czasie dodajemy do morelowej mieszanki upieczone cebule.

Do grzybów dokładamy soczewicę i mieszamy wszystko z morelami. Mieszajmy ostrożnie, ponieważ ziarna soczewicy powinny pozostać w całości i być ciepłe w momencie podania. Posypujemy sałatkę resztą dymki, orzeszkami pinii i kolendrą lub natką. Jeśli nie możemy kupić orzeszków pinii, użyjmy migdałów, pistacji lub ziaren słonecznika. Podajemy od razu z kawałkami awokado na liściach świeżej sałaty.

  • Recenzja książki w następnym numerze
  • Tekst: Delia McCabe
  • Delia McCabe: absolwentka psychologii, przez ostatnie 20 lat zajmowała się działaniem ludzkiego mózgu i badaniami nad wpływem jedzenia na mózg. Pracuje nad doktoratem poświęconym wpływowi wybranych składników odżywczych na poziom stresu u kobiet
  • Tekst ukazał się w numerze 10/2019 Magazyny Vege