[wppb-login]

Dietetyk odpowiada

Weronika Książek
Wrzesień29/ 2019

Odpowiada: Katarzyna Rećko

Mam 43 lata, jestem od 21 lat wegetarianinem, a od blisko 10 lat weganinem. Co roku robię sobie badania kontrolne krwi. Rok temu postanowiłem zbadać sobie poziom kwasu moczowego w surowicy – okazało się, że jest wyraźnie powyżej normy.

Odżywiam się – jak sądzę – zdrowo, unikam produktów przetworzonych, w mojej diecie nie ma zbyt dużo tłuszczu, jestem aktywny fizycznie, dbam o kondycję i nie mam problemów z nadwagą. Nie biorę żadnych leków, suplementuję witaminę B12 i okresowo witaminę D, nieregularnie również kwasy omega 3. Poza kwasem moczowym wyniki badań mam dobre. Co mogę zrobić, żeby naturalnymi metodami spowodować obniżenie poziomu kwasu moczowego do granic normy?

Sławek z Wrocławia

KR: Kwas moczowy jest końcowym produktem przemiany puryn występujących w kwasach nukleinowych i nukleotydach. Jego zbyt wysokie stężenie (hiperurykemia) może (ale nie musi!) prowadzić do odkładania kryształów moczanu sodu w tkankach, czyli dny moczanowej.

Jeśli mówi się o diecie obfitej w puryny, to na myśl przychodzi najczęściej nadmiar mięsa czy alkoholu. Dnie moczanowej często towarzyszą nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, otyłość, cukrzyca. Ten obraz niezbyt się wpisuje w Pana przypadek. Niestety badanie EPIC Oxford wykazało, że weganie mieli wyższy poziom kwasu moczowego od mięsożerców. Za nimi plasowały się osoby uwzględniające ryby w swojej diecie, natomiast najmniejsze stężenie odnotowano u wegetarian.
Wyższe stężenie kwasu moczowego wśród wegan może być spowodowane niespożywaniem produktów mlecznych, które, jak wynika z literatury, obniżają stężenie kwasu moczowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest prawdopodobnie niska zawartość puryn oraz zwiększone wydalanie kwasu moczowego i jego prekursora ksantyny w odpowiedzi na białko w produktach mlecznych. Jako kolejny, ale związany z poprzednim czynnik wymienia się zbyt niską podaż wapnia.

Dlaczego weganie jedzą za mało wapnia? Wiąże się to z brakiem odpowiedniego zastępowania produktów mlecznych odpowiednią ilością wegańskich źródeł tego pierwiastka. W swojej praktyce zauważam, że pacjenci, znajdując w składzie napoju roślinnego czytając węglan wapnia, uznają to za niepotrzebną chemię i wolą kupić produkt bez tego dodatku. A to jest właśnie substancja, która pozwala nam łatwo zastąpić mleko. Także nie zawsze domowej roboty mleko będzie lepsze od tego ze sklepu. Podobnie z tofu czy tempehem, które również są skoncentrowanym źródłem wapnia. Oczywiście w przypadku Pana być może tak nie jest. Trzeba by było dokładniej przeanalizować jadłospis. Jednak polecam zwrócić szczególną uwagę na te produkty.

Wysoka zawartość puryn w mięsie może tłumaczyć niższe stężenie kwasu moczowego u wegetarian i u grupy spożywającej ryby. Rośliny strączkowe i niektóre warzywa są bogate w puryny. Jednak, jak potwierdza literatura, możliwe, że puryny pochodzenia roślinnego mają inny wpływ na stężenie kwasu moczowego niż te pochodzenia zwierzęcego – ze względu na różną biodostępność i rodzaje puryn z tych źródeł. Dlatego nie rezygnowałabym na diecie roślinnej z tej grupy produktów.

Warto by było ograniczyć w diecie inne produkty bogate w puryny, takie jak grzyby (shitake, boczniaki, borowiki, grzyby suszone), kakao, groszek zielony, kiełki brokuła, szpinak, natka pietruszki, herbata, kawa i czekolada.

  • Tekst: Katarzyna Rećko
  • Katarzyna Rećko: mgr dietetyki, główne obszary jej zainteresowań zawodowych to wsparcie dietetyczne w problemach hormonalnych, płodności oraz przy obniżonym nastroju
  • Tekst ukazał się w numerze 10/2019 Magazynu Vege

Komentarze

Featured
Vion: nowe roślinne zamienniki mięsa już niedługo w Polsce? Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem

Vion: nowe roślinne zamienniki mięsa już niedługo w Polsce?

Holenderska grupa mięsna Vion w ubiegłym roku podjęła decyzję o poszerzeniu działalności o rozwijają…

czytaj więcej

Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa

Aktor, który był ostatnio gościem w talk show Ellen DeGeneres (która niedawno sama odstawiła mięso),…

czytaj więcej

Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego

Miasto zleciło firmie zewnętrznej uporządkowanie fragmentu terenu, na którym kiedyś znajdował się sa…

czytaj więcej

Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje

Aplikacja Pay a Vegan, która zostanie uruchomiona w czerwcu w Chinach, będzie zwracać każdemu z użyt…

czytaj więcej

Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie, którzy stworzyli tzw. prognozę wymierania do 2070 roku.

Wedłu…

czytaj więcej

Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem

To honorowy „pracownik” wrocławskiego ratusza. Prezydent miasta, Jacek Sutryk, przygarnął go rok tem…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar