[wppb-login]

Dietetyk odpowiada

Weronika Książek
Wrzesień29/ 2019

Odpowiada: Katarzyna Rećko

Mam 43 lata, jestem od 21 lat wegetarianinem, a od blisko 10 lat weganinem. Co roku robię sobie badania kontrolne krwi. Rok temu postanowiłem zbadać sobie poziom kwasu moczowego w surowicy – okazało się, że jest wyraźnie powyżej normy.

Odżywiam się – jak sądzę – zdrowo, unikam produktów przetworzonych, w mojej diecie nie ma zbyt dużo tłuszczu, jestem aktywny fizycznie, dbam o kondycję i nie mam problemów z nadwagą. Nie biorę żadnych leków, suplementuję witaminę B12 i okresowo witaminę D, nieregularnie również kwasy omega 3. Poza kwasem moczowym wyniki badań mam dobre. Co mogę zrobić, żeby naturalnymi metodami spowodować obniżenie poziomu kwasu moczowego do granic normy?

Sławek z Wrocławia

KR: Kwas moczowy jest końcowym produktem przemiany puryn występujących w kwasach nukleinowych i nukleotydach. Jego zbyt wysokie stężenie (hiperurykemia) może (ale nie musi!) prowadzić do odkładania kryształów moczanu sodu w tkankach, czyli dny moczanowej.

Jeśli mówi się o diecie obfitej w puryny, to na myśl przychodzi najczęściej nadmiar mięsa czy alkoholu. Dnie moczanowej często towarzyszą nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, otyłość, cukrzyca. Ten obraz niezbyt się wpisuje w Pana przypadek. Niestety badanie EPIC Oxford wykazało, że weganie mieli wyższy poziom kwasu moczowego od mięsożerców. Za nimi plasowały się osoby uwzględniające ryby w swojej diecie, natomiast najmniejsze stężenie odnotowano u wegetarian.
Wyższe stężenie kwasu moczowego wśród wegan może być spowodowane niespożywaniem produktów mlecznych, które, jak wynika z literatury, obniżają stężenie kwasu moczowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest prawdopodobnie niska zawartość puryn oraz zwiększone wydalanie kwasu moczowego i jego prekursora ksantyny w odpowiedzi na białko w produktach mlecznych. Jako kolejny, ale związany z poprzednim czynnik wymienia się zbyt niską podaż wapnia.

Dlaczego weganie jedzą za mało wapnia? Wiąże się to z brakiem odpowiedniego zastępowania produktów mlecznych odpowiednią ilością wegańskich źródeł tego pierwiastka. W swojej praktyce zauważam, że pacjenci, znajdując w składzie napoju roślinnego czytając węglan wapnia, uznają to za niepotrzebną chemię i wolą kupić produkt bez tego dodatku. A to jest właśnie substancja, która pozwala nam łatwo zastąpić mleko. Także nie zawsze domowej roboty mleko będzie lepsze od tego ze sklepu. Podobnie z tofu czy tempehem, które również są skoncentrowanym źródłem wapnia. Oczywiście w przypadku Pana być może tak nie jest. Trzeba by było dokładniej przeanalizować jadłospis. Jednak polecam zwrócić szczególną uwagę na te produkty.

Wysoka zawartość puryn w mięsie może tłumaczyć niższe stężenie kwasu moczowego u wegetarian i u grupy spożywającej ryby. Rośliny strączkowe i niektóre warzywa są bogate w puryny. Jednak, jak potwierdza literatura, możliwe, że puryny pochodzenia roślinnego mają inny wpływ na stężenie kwasu moczowego niż te pochodzenia zwierzęcego – ze względu na różną biodostępność i rodzaje puryn z tych źródeł. Dlatego nie rezygnowałabym na diecie roślinnej z tej grupy produktów.

Warto by było ograniczyć w diecie inne produkty bogate w puryny, takie jak grzyby (shitake, boczniaki, borowiki, grzyby suszone), kakao, groszek zielony, kiełki brokuła, szpinak, natka pietruszki, herbata, kawa i czekolada.

  • Tekst: Katarzyna Rećko
  • Katarzyna Rećko: mgr dietetyki, główne obszary jej zainteresowań zawodowych to wsparcie dietetyczne w problemach hormonalnych, płodności oraz przy obniżonym nastroju
  • Tekst ukazał się w numerze 10/2019 Magazynu Vege
Featured
Biedronka wycofuje jajka „trójki” ze sprzedaży Mięso z laboratorium. Czy to etyczna alternatywa? Przełomowy wyrok. Po 10 latach sprzedawcy skazani za znęcanie się nad karpiami Profilaktyka anemii – zbawienny wpływ buraka IKEA: Do 2025 roku połowa naszego menu będzie wegańska Przeczytasz w numerze 12/2020-1/2021

Biedronka wycofuje jajka „trójki” ze sprzedaży

Już od 1 stycznia 2021 roku Biedronka zacznie wycofywać ze swoich półek jajka od kur z chowu klatkow…

czytaj więcej

Mięso z laboratorium. Czy to etyczna alternatywa?

Świat obiegła informacja, że Singapur stał się pierwszym krajem na świecie, który wydał zezwolenie n…

czytaj więcej

Przełomowy wyrok. Po 10 latach sprzedawcy skazani za znęcanie się nad karpiami

Sąd w Warszawie skazał na kary więzienia w zawieszeniu trzech oskarżonych, którzy dopuścili się znęc…

czytaj więcej

Profilaktyka anemii – zbawienny wpływ buraka

Mikołaj Bator, współwłaściciel i twórca projektu Zakwasownia, mówi nam o zapobieganiu anemii na diec…

czytaj więcej

IKEA: Do 2025 roku połowa naszego menu będzie wegańska

Marka przygotowuje prawdziwą rewolucję. Wegański klopsiki były zaledwie początkiem.

Choć IKEA zna…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 12/2020-1/2021

Nowy, podwójny numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
ŚWIĄTECZNY CZAS PO NOWE…

czytaj więcej
Facebook