[wppb-login]

„Pomylił kolegę z dzikiem”, odcinek 1726353

Weronika Książek
Sierpień30/ 2019

Koło Radomska jeden z myśliwych w połowie czerwca zastrzelił człowieka podczas polowania. Prokuratura postawiła mu zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

W gminie Gidle 14 czerwca doszło do feralnego wypadku. 44-letniemu sprawcy, który oddał strzał z ambony, myśląc, że strzela do dzika, grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

– Podejrzany został przesłuchany i złożył wyjaśnienia. Teraz czekamy na opinię balistyczną. Wykonane zostaną również czynności końcowe w sprawie, by można było skierować akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Radomsku – powiedział mediom Jacek Bocianowski, pełniący funkcję prokuratora rejonowego w Radomsku.

Wypadki na polowaniach, wbrew temu, co jeszcze niedawno twierdziła rzeczniczka PZŁ Diana Piotrowska, nie są u nas rzadkością! „Myśliwy zastrzelił syna na polowaniu”, „Myśliwy zastrzelił psa. Labrador był z właścicielką na spacerze”, „Myśliwy zastrzelił żonę, bo myślał, że to dzik”, „Myśliwy pomylił 18-latkę z dzikiem. Postrzelił ją w brzuch”, „Strzelał do sarny, trafił w dom 3 kilometry dalej. Kula przebiła ścianę” – to tylko przykłady nagłówków, które pojawiają się w prasie i portalach informacyjnych.

PZŁ w przesłanej nam informacji zaprzecza, jakoby spożycie alkoholu przez myśliwych było przyczyną wypadków (napisaliśmy, iż „zdecydowana większość wypadków z bronią na polowaniach spowodowana jest nieszczęśliwymi rykoszetami, ale nierzadko jest to też rezultat obecności alkoholu podczas polowań”). Podajemy zatem sprostowaną informację za rzecznikiem prasowym:

„Nieprawdą jest, że ‚nierzadko jest to też rezultat obecności alkoholu podczas polowań’. Główne wypadki ze skutkiem śmiertelnym na polowaniach nie są związane z użyciem broni myśliwskiej, a z wypadkami zdrowotnymi takimi jak zawał, atak serca czy udar. Jeśli zaś chodzi o wypadki podczas polowań z użyciem broni myśliwskiej, to zdarzają się głównie podczas nocnych polowań na dziki i są wynikiem oddania strzału do nierozpoznanego celu. Statystyki wyglądają następująco: według danych Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Łowieckiego w 2019 r. doszło do jednego postrzelenia człowieka z broni myśliwskiej, w 2018 r. nie było takich przypadków, w 2017 r. był jeden taki przypadek, a w 2016 r dwa przypadki”.

W Polsce zarejestrowanych jest prawie 120 tys. myśliwych. Średnio rocznie do PZŁ wstępuje ok. 4 tys. nowych myśliwych.

W tej chwili trwa sezon polowań na ptaki. Nie mają one żadnego merytorycznego uzasadnienia. Wyraź sprzeciw, podpisz petycję!

WK

Featured
Gwiazdka Michelin dla wegańskiego lokalu we Francji! Zakwasownia stawia zniżki dla prenumeratorów Vege! Ruszaj na zakupy! Dieta i miłość idą w parze! Znamienne wyniki badań UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów! Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny! Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat:

Gwiazdka Michelin dla wegańskiego lokalu we Francji!

Czy można zjeść wegańskie dania we francuskiej restauracji na światowym poziomie? Oui!

ONA (od: n…

czytaj więcej

Zakwasownia stawia zniżki dla prenumeratorów Vege! Ruszaj na zakupy!

Prenumerujesz cyfrowo Magazyn Vege? To świetnie! Mamy dla Ciebie prezent od Zakwasowni – zniżkę na z…

czytaj więcej

Dieta i miłość idą w parze! Znamienne wyniki badań

Jeśli jesteście weganseksualni, to informujemy, że ponad połowa wegan w Wielkiej Brytanii podziela W…

czytaj więcej

UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów!

Czy jeśli ktoś nie przeszedł dotąd na weganizm z powodu troski o zwierzęta, środowisko lub własne zd…

czytaj więcej

Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny!

Mrozy są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt – alarmują fundacje prozwierzęce. I apelują, by staran…

czytaj więcej

Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat:

Kim Kardashian West postanowiła na dobry początek 2021 roku zadbać ze szczególną troską o ciało i um…

czytaj więcej
Facebook