[wppb-login]

„Pomylił kolegę z dzikiem”, odcinek 1726353

Weronika Książek
Sierpień30/ 2019

Koło Radomska jeden z myśliwych w połowie czerwca zastrzelił człowieka podczas polowania. Prokuratura postawiła mu zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

W gminie Gidle 14 czerwca doszło do feralnego wypadku. 44-letniemu sprawcy, który oddał strzał z ambony, myśląc, że strzela do dzika, grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

– Podejrzany został przesłuchany i złożył wyjaśnienia. Teraz czekamy na opinię balistyczną. Wykonane zostaną również czynności końcowe w sprawie, by można było skierować akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Radomsku – powiedział mediom Jacek Bocianowski, pełniący funkcję prokuratora rejonowego w Radomsku.

Wypadki na polowaniach, wbrew temu, co jeszcze niedawno twierdziła rzeczniczka PZŁ Diana Piotrowska, nie są u nas rzadkością! „Myśliwy zastrzelił syna na polowaniu”, „Myśliwy zastrzelił psa. Labrador był z właścicielką na spacerze”, „Myśliwy zastrzelił żonę, bo myślał, że to dzik”, „Myśliwy pomylił 18-latkę z dzikiem. Postrzelił ją w brzuch”, „Strzelał do sarny, trafił w dom 3 kilometry dalej. Kula przebiła ścianę” – to tylko przykłady nagłówków, które pojawiają się w prasie i portalach informacyjnych.

PZŁ w przesłanej nam informacji zaprzecza, jakoby spożycie alkoholu przez myśliwych było przyczyną wypadków (napisaliśmy, iż „zdecydowana większość wypadków z bronią na polowaniach spowodowana jest nieszczęśliwymi rykoszetami, ale nierzadko jest to też rezultat obecności alkoholu podczas polowań”). Podajemy zatem sprostowaną informację za rzecznikiem prasowym:

„Nieprawdą jest, że ‚nierzadko jest to też rezultat obecności alkoholu podczas polowań’. Główne wypadki ze skutkiem śmiertelnym na polowaniach nie są związane z użyciem broni myśliwskiej, a z wypadkami zdrowotnymi takimi jak zawał, atak serca czy udar. Jeśli zaś chodzi o wypadki podczas polowań z użyciem broni myśliwskiej, to zdarzają się głównie podczas nocnych polowań na dziki i są wynikiem oddania strzału do nierozpoznanego celu. Statystyki wyglądają następująco: według danych Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Łowieckiego w 2019 r. doszło do jednego postrzelenia człowieka z broni myśliwskiej, w 2018 r. nie było takich przypadków, w 2017 r. był jeden taki przypadek, a w 2016 r dwa przypadki”.

W Polsce zarejestrowanych jest prawie 120 tys. myśliwych. Średnio rocznie do PZŁ wstępuje ok. 4 tys. nowych myśliwych.

W tej chwili trwa sezon polowań na ptaki. Nie mają one żadnego merytorycznego uzasadnienia. Wyraź sprzeciw, podpisz petycję!

WK

Komentarze

Featured
Vion: nowe roślinne zamienniki mięsa już niedługo w Polsce? Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem

Vion: nowe roślinne zamienniki mięsa już niedługo w Polsce?

Holenderska grupa mięsna Vion w ubiegłym roku podjęła decyzję o poszerzeniu działalności o rozwijają…

czytaj więcej

Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa

Aktor, który był ostatnio gościem w talk show Ellen DeGeneres (która niedawno sama odstawiła mięso),…

czytaj więcej

Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego

Miasto zleciło firmie zewnętrznej uporządkowanie fragmentu terenu, na którym kiedyś znajdował się sa…

czytaj więcej

Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje

Aplikacja Pay a Vegan, która zostanie uruchomiona w czerwcu w Chinach, będzie zwracać każdemu z użyt…

czytaj więcej

Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie, którzy stworzyli tzw. prognozę wymierania do 2070 roku.

Wedłu…

czytaj więcej

Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem

To honorowy „pracownik” wrocławskiego ratusza. Prezydent miasta, Jacek Sutryk, przygarnął go rok tem…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar