Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Netflix: co oglądać?

marzec 28 2024

Netflix jako globalny gigant streamingowy jest pełen wartych obejrzenia filmów związanych z kryzysem klimatycznym, dietą i dobrostanem zwierząt.
Netflix to serwis streamingowy popularny wśród miłośników kina na całym świecie. Oglądanie filmów przynosi rozrywkę, na którą wielu z nas przeznacza swój wolny czas. Nic więc dziwnego, że Netflix wywiera ogromny wpływ na to, jak wygląda nasze życie, począwszy od wyboru muzyki, jakiej słuchamy, przez ubrania, które nosimy, aż po… żywieniowe i etyczne wybory, których dokonujemy.
Można wręcz zaryzykować twierdzenie, że Netflix – który w samych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie ma ponad 80 milionów subskrybentów – odgrywa kluczową rolę w popularyzacji diet roślinnych i zrównoważonego podejścia do zakupów. W ciągu ostatnich 10 lat wyemitował jedne z ważniejszych produkcji na temat branży spożywczej, m.in. Cowspiracy i What the Health, inspirując wielu ludzi na całym świecie do zmiany nawyków żywieniowych. Produkcje Netflixa zmieniły także sposób postrzegania zwierząt w przemyśle rozrywkowym (Patrząc na ciebie czy Blackfish), a nawet sprawiły, że więcej ludzi chce sięgać po pełnowartościową żywność pochodzenia roślinnego zamiast po produkty przetworzone (Live to 100: Secrets of the Blue Zones).
W tym roku można obejrzeć kolejny „roślinny” hit Netflixa. Jesteś tym, co jesz: bliźniaczy eksperyment był następstwem przełomowego badania bliźniąt przeprowadzonego przez Stanford Medicine, które przedstawiło kolejne dowody na to, że dieta oparta na pełnowartościowych produktach roślinnych naprawdę jest najlepsza dla naszego zdrowia. Produkcje Netflixa ukazujące wpływ przemysłu mięsnego na środowisko i dobrostan zwierząt przyczyniły się do wielu żywych dyskusji i debat. Dzięki temu opowiadanie o konsekwencjach jedzenia produktów odzwierzęcych stało się prostsze, a aktywiści są w stanie dotrzeć do większego grona osób.

  • tekst: Zuzanna Kozłowska