Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Jak przejść na weganizm?

marzec 21 2024

Dieta roślinna ma wiele korzyści, jednak tak jak do każdej zmiany, trzeba się do niej przygotować. Jak przejść na weganizm?

Na samym początku może być trudno, ponieważ wegańskie produkty nie wszędzie są dostępne. To problem zwłaszcza w małych miastach i na wsiach, przez co może się zdarzyć, że w najbliższym sklepie nie znajdziemy wegańskiego odpowiednika naszych wcześniej ulubionych przysmaków. Na szczęście powoli się to zmienia.

Etapy przechodzenia na weganizm

Najważniejszym puntem przejścia na dietę wegańską jest motywacja. To ona pozwala nam wytrwać w postanowieniu. Niektórym pomaga metoda małych kroków, bez odrzucania mięsa od razu. Lepiej robić to stopniowo, na początek próbując zrezygnować z czerwonego mięsa, potem z ryb, a dopiero potem z pozostałych produktów odzwierzęcych.
Warto też wybrać się do dietetyka, który pomoże nam dbać o wegańską dietę. To kolejny punkt i chyba najtrudniejszy. Specjalista opracuje nowy, dobrze zbilansowany jadłospis tak, aby uniknąć uszczerbku na naszym zdrowiu. Nie bójmy się – dobry dietetyk uwzględni nasze dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe.
Chodźmy do sklepu z listą zakupów i planujmy posiłki na następny dzień. Większość wegańskich produktów jest dostępna w dużych marketach. Pamiętajmy o czytaniu etykiet.
Na koniec, żeby utwierdzić się w przekonaniu do weganizmu, najlepiej znajdźmy knajpki z roślinnym jedzeniem i stwórzmy listę naszych ulubionych miejsc. Niech to będzie nasza nagroda.

  • tekst: Karolina Tomalkiewicz