Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Nowy dokument o weganizmie

marzec 19 2024

Nowy dokument o weganizmie „I could never go vegan” wkrótce trafi do brytyjskich kin. Producenci zapewniają, że niedługo pojawi się też na platformach streamingowych.
Za produkcją dokumentu stoi studio Dartmouth Films i brytyjski reżyser Thomas Pickering, który po latach na diecie wegetariańskiej zdecydował się na całkowicie roślinny styl życia. Dokument skupi się na najbardziej powszechnych mitach na temat weganizmu, odpowie na każdy zarzut mięsożerców i zgłębi problematykę etyki, zdrowia, fizjologii i ekologii.
Do filmu zostali zaangażowani aktywiści, lekarze, dietetycy, sportowcy i badacze, m.in. George Monbiot, Dotsie Bausch, Gemma Newman, Alan Desmond, Melanie Joy, Tobias Leenaert i wielu innych.
Pomysł na film pojawił się w głowie Pickeringa wiele lat temu, po tym jak ciągle słyszał komentarze: „nigdy nie mógłbym/ nie mogłabym zostać weganem/ weganką”. Thomas prosił rozmówców o wyjaśnienie, a w odpowiedzi otrzymywał mnóstwo wymówek, mitów, stereotypów i racjonalizacji, które postanowił rozbroić w swoim filmie.
Premiery dokumentu przewidziane są na 10 i 11 kwietnia tego roku. Pierwszego dnia pokaz odbędzie się w londyńskim kinie Curzon Soho, a potem w Curzon Sheffield. Obie będą połączone ze spotkaniem z twórcami oraz sesją pytań i odpowiedzi. Thomas Pickering potwierdził, że niedługo po oficjalnych premierach film trafi do obiegu streamingowego. Jest zatem szansa, że zobaczymy go również w Polsce.

  • tekst: Kama Gulbicka