Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Nowe badanie o mięsie drobiowym

luty 28 2024

Według badania opublikowanego w American Journal of Clinical Nutrition nie tylko mięso czerwone, lecz także białe (w tym drobiowe) podwyższa poziom cholesterolu LDL.
Obawy naukowców budzą czynniki rakotwórcze obecne w mięsie drobiowym, w szczególności czynnik rakotwórczy PhIP powiązany z rakiem piersi i prostaty, który został wykryty we wszystkich próbkach kurczaka z grilla przetestowanych w ramach opublikowanego badania.
Według innego opublikowanego badania mięso z kurczaka jest odpowiedzialne za większość ognisk chorób przenoszonych przez żywność, a liczba zakażeń Campylobacter i Salmonella (wywoływanych przez bakterie występujące w kurczakach) rośnie. Skoro mowa o chorobach przenoszonych przez żywność, szczep E. coli powszechnie występujący w sprzedawanych detalicznie produktach drobiowych jest prawdopodobnie powiązany z szeroką gamą infekcji, w tym infekcjami dróg moczowych. Nie można zapominać również o tym, że w hodowli masowej kurczaki są rutynowo karmione antybiotykami, które potem przedostają się do ludzkiego organizmu.

  • tekst: Zuzanna Kozłowska