Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Najbardziej wegańskie miasta świata

styczeń 22 2024

Serwis HappyCow ogłosił listę 20 najlepszych wegańskich miast na świecie.
Na samej górze listy najlepszych wegańskich miast na świecie uplasowały się Londyn i Berlin. W czołowej dwudzieste nie zabrakło też polskiego akcentu – Warszawa zajęła dwunastą pozycję. Kryteria, jakie podlegały ocenie podczas wyłaniania 20 najlepszych wegańskich miast, to m.in. liczba wegańskich restauracji i firm przyjaznych weganom, gęstość ich występowania w każdym mieście oraz wzrost liczby lokali z roku na rok. Końcowy wynik objął również ocenę dostępności wegańskich produktów dla konsumentów, świadomość opinii publicznej w kwestiach związanych z weganizmem, a także aktywność lokalnej społeczności wegańskiej.

Jesteśmy podekscytowani możliwością ponownego udostępnienia corocznego raportu miast HappyCow, podkreślającego dynamiczny rozwój weganizmu na świecie. Ta lista jest celebracją globalnego postępu w kuchni wegańskiej i jestem dumny z roli, jaką HappyCow odgrywa w tej stale ewoluującej podróży – powiedział w oświadczeniu Bartek Filipowicz, szef HappyCow.

Jako ciekawostkę warto dodać, że Londyn nie spada z pierwszego miejsca już od czterech lat. Obecnie w tym mieście znajdziemy aż 350 lokali w pełni wegańskich. Berlin również zasłużył na swoje wysokie miejsce na podium. Już na początku tego roku niemiecki rząd zapowiedział przełomową inwestycję o wartości 41 milionów dolarów (38 milionów euro) w celu promowania w kraju żywności pochodzenia roślinnego. W całym kraju liczba wegańskich firm wzrosła o 21 proc., a o 34 proc. zwiększyła się liczba ofert przyjaznych weganom. Inne miasta, które pojawiły się na liście Happy Cow nie po raz pierwszy to m.in. Paryż, Portland i Lizbona.

  • tekst: Zuzanna Kozłowska