Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Pieśni Wielorybów [recenzja filmu]

styczeń 05 2024

Nowy film Pieśni Wielorybów zaprasza w fascynującą podróż po oceanach, ukazując w niezwykle spektakularny sposób ich potęgę.
Wieloryby, potężni mieszkańcy wód obecni na Ziemi od 40 milionów lat, są nie tylko jednymi z największych stworzeń, ale też wyjątkowymi strażnikami równowagi naszej planety. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów Pieśni Wielorybów jest przedstawienie niezwykłego śpiewu morskich ssaków, którym komunikują się ze sobą na ogromne odległości. Dzięki narracji Margaret, polskiej piosenkarki i weganki, film przybliża nam historię tych morskich olbrzymów, pozwalając niemalże przeżyć ich życie. Margaret przejęła rolę narratorki w filmie, zastępując nagrodzonego Oscarem aktora Jeana Dujardina.
Poza oszałamiającymi obrazami film Pieśni Wielorybów oferuje wyjątkową ścieżkę dźwiękową, w której znalazły się utwory takich artystów jak Leonard Cohen, Jóhann Gunnar Jóhannsson, Sigur Rós czy Kronos Quartet. Polską narratorką jest znana piosenkarka Margaret, która dodaje filmowi dodatkowego uroku. Pieśni Wielorybów to nie tylko wizualna uczta, lecz także dźwiękowa podróż do przeszłości. Film odtwarza dźwięk nagrany w latach 60. przez amerykańskiego biologa Rogera Payne’a. To właśnie on zarejestrował tytułowe pieśni wielorybów, uchwytując nadzwyczajny sposób komunikacji tych morskich gigantów. Payne wydał te nagrania na płycie Songs of the Humpback Whale, która zaskoczyła świat, trafiając na listę przebojów prestiżowego tygodnika Billboard.
To nie koniec fascynujących korzeni tego filmu przyrodniczego. Narracja Pieśni Wielorybów opiera się na poemacie Whale Nation Heathcote’a Williamsa, napisanym pod koniec lat 80. Poemat ten stał się nie tylko symbolem walki o prawa zwierząt, lecz także głębokim studium kultury wielorybów. Williams ukazał, jak bogata i wartościowa jest ich kultura społeczna.

  • tekst: Laura Łęgowik