Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Tajwan: nowe przepisy klimatyczne

grudzień 19 2023

Rząd Tajwanu wprowadza radykalne przepisy dotyczące produkcji żywności, emisji dwutlenku węgla oraz promowania diety roślinnej wśród obywateli kraju.
Treść dwóch najnowszych ustaw kładzie również nacisk na promowanie lokalnych produktów, zwłaszcza tych będących podstawą diety roślinnej. To kolejny krok w stronę wypełnienia deklaracji o neutralności klimatycznej, której termin przewiduje się na rok 2050.

Tajwańska Rada Rolnicza oraz pozostałe organizacje rządowe zostały zobowiązane do prowadzenia działań mających na celu uświadamianie społeczeństwa na temat zmniejszania produkcji odpadów oraz wyboru alternatywnych źródeł pożywienia. Sztandarowym przedsięwzięciem promującym nowe regulacje jest państwowy „Dzień Bez Mięsa”, który ma zostać wprowadzony m.in. w szkołach publicznych.

Ponadto Narodowa Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju nałoży dodatkowe podatki na około 287 przedsiębiorstw działających na terenie Tajwanu. Szacuje się, że każde z nich emituje około 25 ton dwutlenku węgla rocznie. Nowe daniny mają zachęcić firmy do przyspieszenia działań transformacyjnych, co może przełożyć się na zwolnienie z uiszczenia opłaty na rzecz ochrony środowiska.

  • tekst: Adam Brusik