Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Czy Jezus był weganinem? Ten film to zbada!

listopad 09 2023

Film „Christspiracy” zbada związek między religią a etyką spożywania mięsa.

Kip Andersen – twórca dokumentów What the Health i Cowspiracy – oraz aktywista prozwierzęcy Kameron Waters od sześciu lat pracują nad nowym dokumentem Christspiracy: The Spirituality Secret.
Andersen i Waters spotkali się z przedstawicielami największych religijnych instytucji. Postanowili bowiem zbadać historyczny i kulturowy aspekt zjadania zwierząt w kontekście zasad wiary pięciu wielkich religii. Kluczowe pytanie, które padło podczas religijnych spotkań brzmiało: Czy współczucie Jezusa obejmowało również zwierzęta?
Choć początkowo Netflix zakupił prawa do filmu, twórcy postanowili cofnąć decyzję i sfinansować go samodzielnie. Powodem miały być różnice w scenariuszu – Netflix chciał ingerować w film, na co Andersen i Waters nie wyrazili zgody – ich zdaniem ingerencja nieuchronnie wiązałaby się z cenzurą.
Aby dokończyć projekt i wypromować go na całym świecie, twórcy muszą uzbierać 300 tys. dol. W tym celu założyli zrzutkę na amerykańskiej platformie crowdfoundingowej Kickstarter. Na stronie zbiórki twórcy napisali, że po obejrzeniu dokumentu widzowie na zawsze zmienią sposób myślenia o wierze, etyce i naszych relacjach ze zwierzętami.

  • tekst: Kama Gulbicka