Za oknem coraz częściej szaruga, warto więc rozgrzać się od środka dobrym obiadem.
Na rozgrzewkę świetnie nada się aromatyczny gulasz pełen warzyw. Doskonale smakuje z dowolną kaszą (szczególnie pasuje gryczana), natką pietruszki i pestkami dyni, ale z kromką dobrego chleba również tworzy zgrany duet. Aby natomiast ogrzać ducha i zwalczyć słaby, jesienny nastrój, poleca się ciasto ze śliwkami. Dzięki odpowiednim mąkom – z ciecierzycy i owsianej – jest znacznie pożywniejsze od tradycyjnych wypieków, z kolei korzenne przyprawy nadają mu wspaniałego jesiennego aromatu.
Jesienny gulasz
1 bakłażan
1 papryka
1 cukinia
400 ml bulionu
2 łyżki mąki pszennej
100 g kostki sojowej
Oliwa do smażenia
Sól, pieprz, papryka w proszku
Zagotowujemy w garnku dobrze doprawiony bulion. Dodajemy do niego kostkę sojową i gotujemy do zmięknięcia, po czym ją odcedzamy i zachowujemy bulion. Warzywa myjemy i kroimy w średniej wielkości kostkę. Bakłażan oprószamy solą i odstawiamy na kilka minut, dopóki nie wytrąci wody. Wtedy odsączamy go ręcznikiem papierowym.
Na patelni rozgrzewamy oliwę i wrzucamy wszystkie warzywa. Smażymy do zmięknięcia i dodajemy przyprawy. Gdy warzywa będą miękkie, dodajemy kostkę sojową.
Z bulionu odlewamy pół szklanki i mieszamy z mąką. Pozostały płyn przelewamy na patelnię i doprowadzamy do wrzenia. Powoli wlewamy roztwór z mąki I bulionu, cały czas mieszając. Gotujemy sos do zgęstnienia, a w razie potrzeby doprawiamy.
Korzenne ciasto ze śliwkami
1 szklanka mąki z ciecierzycy
1,3 szklanki mąki owsianej
0,5 szklanki erytrolu
1 szklanka mleka sojowego
0,3 szklanki oleju rzepakowego
1 łyżka octu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1–2 łyżeczki cynamonu (z 2 wychodzi mocno korzenne)
1 szczypta kardamonu, goździków i imbiru
3 łyżki likieru amaretto (lub kilka kropli aromatu migdałowego)
Migdały w płatkach
300–500 g śliwek
Mleko, olej, ocet i likier mieszamy w misce, po czym odstawiamy na chwilę. Przesiewamy mąkę, łączymy suche składniki i dodajemy do nich mokre. Powstałe ciasto wylewamy do foremki o średnicy 21 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Delikatnie wsadzamy do niego śliwki, pamiętając o tym, że zbyt dużo owoców może spowodować powstanie zakalca.
Górę ciasta posypujemy płatkami migdałów. Pieczemy w 180 st. C z termoobiegiem do suchego patyczka (ok. 45 min). W trakcie pieczenia płatki migdałowe mogą zacząć się przypalać – jeśli tak się dzieje, górę ciasta przykrywamy folią aluminiową i pieczemy dalej.
- Tekst i zdjęcia: Katarzyna Rejman
- Tekst ukazał się w numerze 11/2023 Magazynu VEGE