Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Delfiniaria są jak cyrki. Wstrząsający dokument REIWA

październik 20 2023

Aktywiści Warsaw Dolphin Defenders, związani z Fundacją Viva! i zaangażowani w działania na rzecz zwierząt egzotycznych, przedstawili wstrząsający film dokumentalny na temat polowań na delfiny w Japonii, zabijaniu tych zwierząt bądź wyłapywaniu i umieszczania w delfinariach oraz wodnych parkach. Film można obejrzeć w całości na YouTube i poznać brutalną prawdę na temat wakacyjnych atrakcji, w których tak chętnie uczestniczą nasi rodacy na zagranicznych urlopach.

Film „Reiwa” opowiada, kim tak naprawdę są delfiny, co przeżywają odseparowane od swoich rodzinnych grup oraz jak są eksploatowane w wodnych parkach rozrywki.

Ich miejsce jest na wolności!

Mimo braku tego typu przybytków w naszym kraju nadal znaczna część rodaków korzysta z tych wątpliwych rozrywek na wakacjach, nie zdając sobie sprawy, z jakim cierpieniem się one wiążą. Naszym celem jest edukacja. Uwrażliwianie i zwrócenie uwagi na problem jakim jest pustoszenie oceanów przez tego typu praktyki, przez wyłapywanie szczytowych drapieżników. Wierzymy w edukację i siłę młodych ludzi, w ich empatię i sprawczość. – mówi Katarzyna Kozak, współproducentka filmu. – Wierzymy w to, że media mają moc, by nagłośnić i uwrażliwiać ludzi. Jeśli zapyta się kogokolwiek, czy jest przeciwko znęcaniu się nad zwierzętami i np. wykorzystywaniu ich w cyrkach, znaczna część społeczeństwa odpowie na to pytanie twierdząco – delfinaria to cyrki, tylko wodne.

Obejrzyj cały film:

Wspólnie szerzymy świadomość

Nad materiałem pracowali tacy eksperci jak:

  • dr Robert Maślak – biolog z Uniwersytetu Wrocławskiego zaangażowany na rzecz humanitarnej ochrony zwierząt. Zabiera głos w istotnych społecznie problemach związanych z warunkami życia gatunków nieudomowionych w niewoli. Współautor projektu dotyczącego zachowania i dobrostanu niedźwiedzi. Wielokrotnie występował publicznie w obronie zwierząt. Podejmował, m.in. działania w sprawie zapobieżenia budowie delfinariów w Polsce, a ostatnio krytykuje ataki Rosji na ukraińskie cele na Morzu Czarnym, które przyczyniają się do śmierci dziesiątków tysięcy delfinów.
  • Jakub Banasiak – psycholog zachowań zwierząt, członek Dolphinaria-Free Europe Coalition, uczestnik badań nad zachowaniami dzikich delfinów, ekspert w dziedzinie dobrostanu delfinów trzymanych w niewoli, problematyki whale & dolphin watching i delfinoterapii, współpracownik Fundacji Viva!

W produkcji wykorzystano fragmenty filmów japońskiego aktywisty Kunito Seko, który dokumentuje polowania na delfiny w Taiji/Wakayama.

Media w obronie delfinów

Twórcy filmu zwracają się do mediów o nagłośnienie tematu:

Chcemy z tym dokumentem wejść do szkół, na co mamy już zgodę Ministerstwa Edukacji Narodowej, do domów kultury, na festiwale o tematyce eko, ale również na festiwale filmów dokumentalnych. To od nas zależy, gdzie i w jaki sposób uda nam się przekazać wiedze dalej, uświadomić społeczeństwo, ludzi, w czym partycypują odwiedzając delfinaria, uczestnicząc w sesjach „terapii” z wykorzystaniem delfinów bądź w programach pływania z tymi ssakami w basenach. Im więcej kanałów przekazywania tej wiedzy, tym lepiej. Im większa świadomość społeczeństwa tym lepiej. Dlatego zwracamy uwagę, by każdy, kto już wie i los tych stworzeń nie jest mu obojętny, by szukał nowych kanałów, przekazywał informacji dziennikarzom, zachęcał ich do podjęcia tego trudnego tematu na łamach gazet, programów i portali informacyjnych, podcastów, blogów itd.

A my zachęcamy do wysłuchania rozmowy ze współproducentem filmu Edwinem Radzikowskim w specjalnym odcinku podcastu „Wegaństwo”:

  • Producenci filmu: Katarzyna Kozak, Edwin Radzikowski
  • Reżyseria, zdjęcia, montaż: Paweł Artyfikiewicz

WGK