Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Earthling Ed napisał drugą książkę

październik 19 2023

Ed Winters ogłosił, że praktyczny poradnik o tym, jak rozmawiać z mięsożercami ukaże się już w grudniu.

Ed Winters to weganin z prawie 10-letnim stażem, twórca kanału Earthling Ed, edukator, influencer i mówca publiczny. Zasłynął jako autor bestsellera This is Vegan Propaganda (and Other Lies the Meat Industry Tells You) oraz twórca krótkometrażowej animacji Milk i wielu wiralowych filmów propagujących weganizm. Ed właśnie ogłosił, że w grudniu nakładem Penguin Random House UK ukaże się jego kolejna książka How to Argue With a Meat-Eater (and Win Every Time). Tytuł jest naturalną kontynuacją poprzedniej książki, a także zbiorem 8-letnich doświadczeń z publicznych debat i rozmów ze studentami (wiele z nich można obejrzeć na kanale Earthling Ed).
Motywacją do stworzenia praktycznego poradnika były prośby przyjaciół Eda, a także sygnały od fanów. Wielu z nich skarżyło się, że nie potrafi rozmawiać na temat weganizmu z osobami, które mają zupełnie inny punkt widzenia.

Weganie, których spotykam, mówią mi, że mają trudności z efektywnym rozmawianiem o weganizmie z innymi osobami. Niektórzy czują się przytłoczeni ich argumentami oraz własnymi emocjami, które są naturalną konsekwencją omawiania tak ważnego tematu – napisał na swoim instagramowym profilu Ed Winters.

Debiutancka książka Wintersa opisała system żywnościowy oparty na hodowli zwierząt – Ed pokazał w niej, jak zjadanie zwierząt wpływa na ekonomię, środowisko, klimat i zdrowie. Nowa pozycja obejmuje natomiast rozmaite argumenty, które mogą paść podczas rozmowy z mięsożercą. Autor rozkłada na czynniki pierwsze antywegańskie argumenty filozoficzne (nawiązując do słów Jordana Petersona i Sama Harrisa), omawia argumenty polityczne, nawiązuje do nowych badań na temat diet roślinnych, a także rozprawia się z argumentami na temat ekologicznej hodowli zwierząt.

Wywiady z ludźmi zacząłem przeprowadzać osiem lat temu. Te rozmowy dały mi mnóstwo okazji, aby stać się lepszym orędownikiem weganizmu. Teraz dzielę się z wami wszystkim, czego nauczyłem się przez te lata (…). Ta książka nauczy cię nie tylko, co mówić, ale także JAK to mówić – przekonuje Ed Winters.

O tym, jak dobrym jest mówcą oraz jak szeroki jest wachlarz jego wiedzy, świadczą debaty ze studentami przeprowadzone na prestiżowych amerykańskich uczelniach. Ed potrafi świetnie przekonywać również ze sceny. Jego przemówienie na TED z 2019 r. ma już ponad 2 mln wyświetleń, a amatorskie nagranie You Will Never Look at Your Life in the Same Way Again – ponad 4 mln.

Ed Winters wraz z załogą innych aktywistów zdobył również tzw. „Oscara Internetu” Webby Award za krótkometrażową animację Milk, która pokazuje, jak wyglądają realia przemysłu mleczarskiego. Ponadto Ed jest regularnie zapraszany do czołowych brytyjskich i amerykańskich telewizji: BBC, Sky New, LBC czy ITV This Morning, gdzie wypowiada się w roli eksperta z dziedziny praw zwierząt i weganizmu. Oficjalna premiera jego nowej książki będzie miała miejsce 28 grudnia 2023 r., ale już dziś można zamówić ją w przedsprzedaży.

  • tekst: Kama Gulbicka