Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Netflix: Dieta roślinna sprzyja długowieczności

wrzesień 25 2023

Netflix zaprezentował się nowy serial dokumentalny pokazujący w pozytywnym świetle dietę roślinną.
Dostępna od 30 sierpnia 2023 r. produkcja Żyć 100 lat. Tajemnice niebieskich stref w reżyserii badacza Dana Buettnera, udowadnia, że dieta roślinna jest jednym z kluczowych czynników osób dożywających setki.

Dan Buettner, podróżnik, badacz i autor dwóch książek na temat długowieczności, jako jeden z pierwszych osób opisał niebieskie strefy – pięć obszarów zlokalizowanych w różnych częściach świata, które mają najwyższy odsetek mieszkańców dożywających stu lat. Są to: japońska Okinawa, kalifornijska Loma Linda, grecka Ikaria, włoska Sardynia i kostarykańska Nicoya. Dodatkowo od kilku lat tworzy się nowe współczesne mikropaństwo, które sprzyja długowieczności, a odsetek mieszkańców dożywających sędziwego wieku sukcesywnie rośnie. To Singapur.

Swoje szeroko zakrojone badania Dan Buettner rozpoczął w 2000 r. we współpracy z magazynem National Geographic. Wnioski publikował na łamach prestiżowych czasopism, w amerykańskiej prasie i w dwóch książkach, które dokładnie opisują, czym są niebieskie strefy i na czym polega ich fenomen. Badaczowi udało się wyodrębnić wzór, który sprzyja długiemu życiu: dieta w głównej mierze oparta na roślinach (dieta śródziemnomorska), codzienny ruch (rower i spacery zamiast samochodu) oraz przynależność do siatki społecznej. Niezależnie od kraju wszyscy długowieczni bohaterowie i długowieczne bohaterki jedli prosto i roślinnie (rośliny strączkowe, świeże warzywa i owoce, kasze i zioła), jednocześnie unikając mięsa, żywności wysoko przetworzonej i cukru.

Jeśli w wieku 60 lat wdrożysz zasady stylu życia, które są typowe dla osób mieszkających w niebieskich strefach, prawdopodobnie wydłużysz swoje życie o 6 lat. Jeśli jednak zadbasz o prawidłowy styl życia już jako 20-latek, twoje życie wydłuży się średnio o 13 lat – wyjaśniał Dan Buettner.

Przypomnijmy, że o wyższości różnych wariantów diety śródziemnomorskiej nad zachodnią dowodzą również najnowsze badania, które wykazały, że dieta MIND pozytywnie wpływa na funkcje poznawczo kognitywne u dzieci. Dodatkowo magazyn Nutrients opublikował niedawno prace, które przekonują, że dieta oparta na roślinach może wspomóc pacjentów w niealkoholowej chorobie stłuszczeniowej wątroby. Zdaniem badaczy stosowanie takiego modelu żywienia może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby i pomóc ją kontrolować po rozwinięciu.

  • tekst: Kama Gulbicka