Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

O rety, kotlety

wrzesień 15 2023

Warzywne kotlety to niekończące się możliwości, zarówno jeśli chodzi o skład, jak i zastosowanie.

Jaglane, soczewicowe, ziemniaczane, grzybowe, z ciecierzycy lub np. kapusty. Smażone, pieczone, do burgerów albo tortilli. Na ciepło lub na zimno. Każdy znajdzie swoją ulubioną wersję tego klasycznego dania, dlatego zachęcam do eksperymentów.

Kotlety z kapusty po usmażeniu śmiało można zamrozić. Doskonale smakują z ziemniakami i kiszonym ogórkiem albo pomidorem i cebulką.

Świetnie nadadzą się jako baza do roślinnych burgerów. Ziemniaczano-soczewicowe pasują do kaszy gryczanej i buraczków, a falafele polecam podawać klasycznie zawinięte w tortillę, ze świeżą cebulą lukrową, posiekaną kapustą pekińską i lekko pikantnym sosem pomidorowym albo wystudzone na domowym chlebie.

Kotlety z kapusty włoskiej, ciecierzycy i słonecznika

1 średnia głowa włoskiej kapusty
1 szklanka ugotowanej ciecierzycy
0,5 szklanki pestek słonecznika
1 łyżka nasion sezamu
5 łyżek płatków drożdżowych
3 łyżki dowolnej mąki (najlepiej pszennej lub ziemniaczanej)
Sól, pieprz, kurkuma do smaku
Bułka tarta (1 łyżka do wymieszania ze składnikami, reszta do obtaczania)
Olej roślinny do smażenia

Kapustę gotujemy, dokładnie odcedzamy (ja wyciskam ją przez bawełnianą ściereczkę), a następnie bardzo drobno szatkujemy i przekładamy do wygodnej miski. Jeśli na dnie zbierze się jeszcze woda, koniecznie ją wylewamy. Dodajemy do miski resztę składników, przy czym słonecznik możemy wcześniej podprażyć na patelni. Wszystko miksujemy na dość gładką masę. Formujemy klasyczne kotleciki. Jeśli są za bardzo wilgotne, dodajmy więcej płatków drożdżowych albo mąki. Następnie obtaczamy je w bułce tartej i smażymy na rozgrzanej patelni, aż każda ze stron się ładnie zarumieni.

Kotlety ziemniaczano-soczewicowe

8 ziemniaków
1 szklanka brązowej soczewicy
2 duże cebule
2-3 gałązki posiekanego koperku i/lub 0,5 pęczka szczypiorku
3 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej (opcjonalnie)
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka suszonego zmielonego czosnku
Sól, pieprz do smaku
Olej do smażenia

Ziemniaki i soczewicę gotujemy razem do miękkości w lekko osolonej wodzie, a następnie odcedzamy przez sitko. Potem rozgniatamy je tłuczkiem lub przepuszczamy przez praskę i przekładamy do wygodnej, dużej miski. Na patelni z olejem podsmażamy drobno posiekaną cebulę, aż się zeszkli. Dodajemy ją do ziemniaków i soczewicy wraz z resztą składników. Wszystko mieszamy i doprawiamy wedle uznania. Formujemy kotlety dowolnej wielkości i smażymy po obu stronach, pamiętając, by obracać je delikatnie.

Falafele jaglano-groszkowe

500 g groszku w strączku (poza sezonem 250 g mrożonego)
0,5 szklanki kaszy jaglanej
Sezam (czarny/biały)
Sól i pieprz
Po 2 gałązki bazylii i oregano
4 łyżki bułki tartej
4 łyżki oleju rzepakowego lub słonecznikowego

Gotujemy groszek i kaszę jaglaną, dodajemy zioła, olej i bułkę tartą i miksujemy na gładką masę. Dodajemy sól i pieprz do smaku (proponuję po ok 0,5 łyżeczki). Formujemy kulki wielkości piłeczek ping-pongowych, które obtaczamy w odrobinie oleju z nasionami sezamu i ewentualnie w bułce tartej. Gotowe falafele układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 170 st. C na ok. 30 min (po 15 na każdą stronę).

  • Tekst i zdjęcia: Joanna Kowalczyk-Bednarczyk (Bieganizm)
  • Tekst ukazał się w numerze 10/2023 Magazynu VEGE