Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Nowe wyniki badań nad szóstym wymieraniem gatunków

czerwiec 19 2023

Najnowsze badania na temat szóstego wielkiego wymierania gatunków wykazały, że aż 35 tys. gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. To znacznie więcej niż przypuszczano.

W czasopiśmie naukowym Biological Reviews pojawił się artykuł, w którym przedstawiono najnowsze badania na temat światowej listy zagrożonych gatunków zwierząt. Naukowcy z brytyjskiej uczelni Queen’s University Belfast wykazali, że nowe dane są mniej optymistyczne niż do tej pory zakładano. Badacze wzięli pod lupę 71 tys. gatunków – sprawdzili, ile z nich jest zagrożonych z powodu postępujących zmian klimatycznych, utraty siedlisk czy zatruć herbicydami powszechnie stosowanymi w uprawach rolnych.

Statystyki były szokujące: aż 48 proc. wszystkich gatunków zwierząt wykazało tendencję malejącą – z roku na rok zwierząt jest coraz mniej.  63 proc. zwierząt wodnych i lądowych jest zagrożonych wyginięciem, a tylko 3 proc. gatunków (z przebadanych 72 tys.) wykazywało tendencję rosnącą lub stabilną na tym samym poziomie co dawniej.

Nowa metoda analiz pokazała wyraźniejszy obraz globalnej erozji środowiska. (…) Wnioski są ogromnym ostrzeżeniem – skala kryzysu wpływa nie tylko na różnorodność biologiczną, ale też na zdrowie i dobrobyt ludzi – powiedział dla Silicon Republic jeden z autorów badania, Daniel Pincheira-Donoso.

W przeciwieństwie do poprzednich wielkich wymierań – szóste jest niemal całkowicie spowodowane ludzką działalnością, a konkretnie niewłaściwym użytkowaniem ziemi i wody oraz nadprodukcją gazów cieplarnianych i energii. Nieefektywny i nieekologiczny system produkcji żywności jest kluczowym źródłem problemu. Choć badacze z Queen’s University Belfast ostrzegają przed groźnymi konsekwencjami, które wkrótce odbiją się na ludziach, to wierzą, że wciąż mamy szansę zatrzymać szkodliwe zmiany.

Teraz jest kluczowy czas na zadbanie o przyszłość i ochronę biologicznej różnorodności – to szansa również dla trwałości naszego gatunku – zaapelowali w artykule opublikowanym na łamach Biological Reviews.

  • tekst: Kama Gulbicka