Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Karmienie piersią na diecie wegańskiej – nowe badanie

maj 25 2023

Nowe badanie wykazuje, że karmienie piersią na diecie wegańskiej nie niesie ze sobą ryzyka niedożywienia dzieci.
Badanie zostało zaprezentowane na 55. corocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN). W obliczu rosnącej liczby wegan wiele osób obawiało się o to, czy matki karmiące piersią są w stanie zapewnić niemowlętom odpowiednie wartości odżywcze. Szczególnie skupiono się na witaminie B2 i karnitynie, które w dużych stężeniach znajdują się w produktach zwierzęcych, a są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Niedobór witaminy B2 (inaczej ryboflawiny) może skutkować anemią i problemami neurologicznymi. Karnityna zaś odpowiada za metabolizm energetyczny, więc jej niedobór często prowadzi do niskiego poziomu cukru we krwi, a także – w skrajnych przypadkach – zaburzeń serca i mózgu.
Dotychczasowe badania sugerowały, że obu tych składników brakuje w mleku weganek, ale najnowsze wyniki z Uniwersytetu w Amsterdamie okazują się temu przeczyć.

Naukowcy odkryli, że nie ma różnicy w stężeniu karnityny w mleku weganek i nieweganek, mimo że pierwsza grupa kobiet miała jej mniej w surowicy. Dr Hannah Juncker, główna badaczka, podkreśliła, że dieta wegańska nie ma wpływu na wartości odżywcze w mleku i tym samym nie wiąże się z ryzykiem niedoborów B2 i karnityny u niemowląt.

  • tekst: Berenika Piotrowska