Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Sztuczna inteligencja stworzyła portrety zwierząt hodowlanych

kwiecień 24 2023

The Not Company, chilijska firma zajmująca się technologią żywności roślinnej, stworzyła niezwykle realistyczne portrety zwierząt hodowlanych. Zdjęcia pokazują, jak wyglądałyby zwierzęta, gdyby dożyły starszego wieku.

Celem kampanii jest uświadomienie konsumentów, jak krótki żywot wiodą zwierzęta przeznaczone na mięso. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji portrety zwierząt stworzone przez The Not Company (NotCo) – firmę produkującą żywność wegańską wyglądają jak prawdziwe zdjęcia. Znalazły się na nich krowy, świnie i kury w podeszłym wieku. Plakaty pojawiły się w social mediach, na bilbordach oraz w najbardziej ruchliwych miastach Stanów Zjednoczonych, Chile, Brazylii, Kanady, Meksyku i Argentyny. Celem twórców było unaocznienie smutnej rzeczywistości: zwierzęta hodowlane przeznaczone na produkcję mięsa, mleka czy jaj żyją kilkukrotnie krócej niż spodziewana długość życia danego gatunku.

Zadaliśmy sobie proste pytanie: Kiedy ostatni raz widzieliśmy starą krowę – i czy w ogóle kiedykolwiek ją widzieliśmy? Odpowiedź brzmiała: nie – wyjaśnił w oficjalnym oświadczeniu Matias Muchnick, współzałożyciel NotCo.

Krowa, która żyje w naturalnych i zdrowych warunkach ma szansę dożyć 40-49 lat, świnia – 23 lata, a kura – 13. Zdjęcia stworzone przez firmę NotCo pokazują brak obecności starszych zwierząt w naszym społeczeństwie.

Promowanie diety roślinnej może zmienić narrację wokół zwierząt, podkreślić ich znaczenie oraz zwrócić uwagę na sposób ich traktowania. Być może dzięki temu zaczniemy traktować zwierzęta w sposób nie przedmiotowy, ale jak istoty które zasługują na współczucie i szacunek – dodał Muchnick.

Twórcy NotCo już od dawna korzystają ze zdolności sztucznej inteligencji. Dzięki niej są w stanie wyprodukować roślinne odpowiedniki mięsa, które trafiają w gusta zarówno wegan, jak i osób spożywających produkty pochodzenia zwierzęcego.

  • tekst: Kama Gulbicka