Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Dieta roślinna pomaga zapobiegać osteoporozie

kwiecień 06 2023

Nowe badanie wykazało, że kobiety powyżej 60. roku życia na diecie roślinnej mają niższe ryzyko osteoporozy.
Osteoporoza jest chorobą przewlekłą, która polega na stopniowym zmniejszeniu gęstości kości, co prowadzi do częstszych i poważniejszych złamań. Dotyka najczęściej osoby starsze, szczególnie kobiety.
Badanie pojawiło się na łamach czasopisma naukowego „Osteoporosis International”. Zostało przeprowadzone w latach 2019-2021 na 9,613 mieszkańcach Chin powyżej 60. roku życia. Badani musieli wypełnić kwestionariusz dotyczący zwyczajów żywieniowych, a dodatkowo zmierzono masę ich mięśni szkieletowych. Następnie za pomocą USG stawu skokowego określano obecność osteoporozy za pomocą T-score – stosunku aktualnej gęstości kości osoby badanej do średniej gęstości kości osoby około 30. roku życia.
Po uwzględnieniu dotychczasowych chorób i innych czynników ryzyka naukowcy doszli do wniosku, że osoby na zdrowej, pełnowartościowej diecie roślinnej miały wyraźnie niższe ryzyko osteoporozy. Ten pozytywny efekt był szczególnie widoczny u kobiet w wieku 80 lat i starszych.
Produktami, którym przypisano najwięcej dobroczynnych właściwości, były świeże warzywa i owoce, pełne ziarna, rośliny strączkowe, orzechy i herbata. To już kolejne badanie wskazujące na prozdrowotne działanie diety wegańskiej u osób starszych. Prawdopodobnie rezygnacja z białka zwierzęcego na rzecz roślinnego dodatkowo zmniejsza możliwość wystąpienia u kobiet tzw. zespołu wyczerpania rezerw, czyli ogólnego obniżenia odporności. Dodatkowo zdrowa dieta wegańska może spowalniać związane z wiekiem zaburzenia funkcji poznawczych.

BP