Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Ziemniak zamiast białka jajek?

marzec 31 2023

Izraelska firma PoLoPo podejmuje próbę wyparcia białka kurzego z rynku. Innowatorzy zamierzają wykorzystać w tym celu ziemniaki.
Naukowcy przy pomocy metabolicznych technik inżynieryjnych pracują nad wyhodowaniem ziemniaka, który będzie w stanie wyprodukować dużą ilość wolnych aminokwasów, z których następnie będzie się dało zbudować owalbuminę – główną proteinę białka kurzego. To daje nadzieje na tanią produkcję białka na dużą skalę, na czym szczególnie zależy właścicielkom PoLoPo – dr Mayi Sapir-Mir i dr Rayi Liberman-Aloni. Kobiety podkreślają, że koncentrują się na łatwo dostępnych sposobach na dystrybucję białka w krajach rozwijających się i szczególnie narażonych na niedożywienie.
Właśnie ze względów ekonomicznych wybór padł na ziemniaki. Te warzywa już teraz są powszechnie hodowane, nie wymagają dużych nakładów finansowych ani szczególnych warunków do uprawy. Dzięki 1.75 milionom dol. uzyskanym z pomocą inwestora FoodLabs PoLoPo planuje poszerzyć zespół naukowców i zainwestować w rozwój technologiczny, a pod koniec 2024 roku chce wypuścić pierwsze prototypy. Jeśli produkt uda się wprowadzić na rynek, może stać się poważnym zagrożeniem dla wartego obecnie prawie 27 miliardów dol. przemysłu wykorzystującego kury do produkcji jajek.
BP