Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Hipopotam zwyczajny może być zagrożony wyginięciem

marzec 30 2023

US Fish and Wildlife Service – rządowa agencja Stanów Zjednoczonych zajmująca się ochroną fauny i flory – uznała, że hipopotam zwyczajny może wkrótce znaleźć się na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem. Ta decyzja może zmniejszyć popyt na skórę hipopotamów, a tym samym doprowadzi do spadku kłusownictwa.
Choć prośby o uznanie hipopotama zwykłego za gatunek zagrożony wyginięciem zostały rozpatrzone negatywnie, już dziś można mówić o sporym sukcesie. US Fish and Wildlife Service uznała bowiem hipopotama za gatunek, któremu grozi znalezienie się na takiej liście. Ta decyzja przełoży się na nowe obostrzenia związane z kłusownictwem – a tym samym pozwoli podjąć odpowiednie kroki prawne w celu objęcia ochroną dzikich zwierząt.

Wspólny cel czterech organizacji

Uznanie hipopotama zwyczajnego za zwierzę „potencjalnie” zagrożone wyginięciem jest pokłosiem wielu starań aktywistów z kilku organizacji pozarządowych, w tym Humane Society of the United States (HSUS). Jej członkowie złożyli w marcu 2022 r. petycję z podpisami o uznanie hipopotama zwykłego za gatunek zagrożony wyginięciem. Jednak gdy agencja US Fish and Wildlife Service nie odpowiedziała na podanie, członkowie HSUS zagrozili złożeniem pozwu. To zadziałało.

Jest to ważny krok w kierunku ratowania hipopotamów. Zwierzęta te stoją w obliczu zagrożeń takich jak zmiany klimatu, kłusownictwo i komercyjny popyt na ich skórę, kości i zęby – powiedział Adam Peyman, dyrektor ds. Programu Dzikiej Przyrody w Humane Society International.

Konsekwencje

Petycję współfinansowały trzy pozarządowe organizacje: Humane Society International (HSI), Humane Society Legislative Fund (HSLF) oraz Center for Biological Diversity. Choć hipopotam nie został ostatecznie uznany za gatunek zagrożony wyginięciem, uznanie go za gatunek wysokiego ryzyka może wpłynąć na spadek popytu na jego skórę, a tym samym spadek nielegalnego kłusownictwa.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody szacuje, że na świecie pozostało najwyżej 130 tys. hipopotamów. Na skutek decyzji US Fish and Wildlife Service aż 10 krajów z Afryki zawnioskowało o wprowadzenie międzynarodowego zakazu handlu skórą, zębami i kośćmi hipopotamów oraz zapowiedziało wzmożone kontrole celne.
Dzięki organizacjom pozarządowym takim jak HSI i HSUS, 12 lutego został uznany Międzynarodowym Dniem Hipopotama.

  • tekst: Kama Gulbicka