Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Włochy: Zakaz trzymania ryb w kulach

marzec 24 2023

Zoologowie i akwaryści od dawna odradzają trzymanie ryb w okrągłych akwariach. Władze miasta Treviso we Włoszech ze wsparciem zespołu ekspertów zdecydowały uwzględnić te zalecenia i wprowadzić zakaz w nowym rozporządzeniu w sprawie ochrony zwierząt.
Okrągłe zbiorniki mają negatywny wpływ na dobrostan, zdrowie i życie ryb akwariowych. Przede wszystkim ich kształt utrudnia, a wręcz uniemożliwia zwierzętom prawidłową wymianę gazową przez niewłaściwą proporcję powierzchni lustra wody do objętości. Pojemność takich akwariów też zazwyczaj jest stanowczo za mała i rzadko przekracza 5 l, co skutkuje ich szybszym zanieczyszczeniem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że kształt kuli nie pozwala na zamontowanie urządzenia filtrującego. Dodatkowo ryby nie mają możliwości pływania w linii prostej i są zmuszone do krążenia w kółko, co przyczynia się do problemów z błędnikiem (tzw. efekt pralki).
Przykłady szkodliwości kulistych akwariów można mnożyć. Część z nich pojawia się w uzasadnieniu włoskiego rozporządzenia. Zgodnie z nim takie traktowanie ryb można uznać za maltretowanie. Ponadto rozporządzenie ma również m.in. umożliwić wprowadzanie psów do budynków użytku publicznego, do których do tej pory nie miały wstępu. Na razie jednak nowe przepisy muszą zostać zatwierdzone przez radę miejską Treviso.
BP