Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Roślinny camembert zero waste polskiej produkcji

luty 07 2023

Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wyprodukowali ser camembert w wersji roślinnej. Jak twierdzi zespół badaczy, jest bardzo zbliżony do mlecznego odpowiednika zarówno pod względem walorów smakowych, jak i odżywczych.
Roślinny camembert zawdzięcza podobieństwo do tradycyjnego produktu wykorzystaniu makuchów, czyli produktu ubocznego w produkcji olejów roślinnych, które jak dotąd wykorzystywano między innymi jako wysokobiałkową paszę dla zwierząt.
Lider zespołu, dr inż. Łukasz Łopusiewicz z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT wyjaśnia rozwój produkcji żywności plant-based dynamicznie zmieniającymi się upodobaniami konsumentów. Zauważa ścisłą korelację miedzy wzrostem popularności diety roślinnej a coraz większą świadomością na temat zdrowego żywienia i kwestii etycznych. To stawia cały szereg wyzwań przed producentami, którzy nie boją się już stosować nowatorskich metod w poszukiwaniu idealnej receptury.
Pomysł wykorzystania roślinnych odpadów produkcyjnych (notabene tanich i szeroko dostępnych) okazał się strzałem w dziesiątkę. Szczepy pleśni używane w produkcji mlecznych serów pleśniowych doskonale zaadaptowały się do wzrostu na makuchach z lnu i słonecznika, a te dodatkowo dostarczają wielu składników odżywczych, których próżno szukać w tradycyjnym pierwowzorze.
Aktualnie zespół prowadzi bardzo obiecujące próby z recepturami serów gorgonzola i lazur. Ponadto w oparciu o pomyślne wyniki eksperymentów z makuchami innowatorzy kreślą szerokie plany badań nad roślinnym jogurtem i kefirem.

AB