Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Prezydent Biden w obronie dzikich kotów

luty 07 2023

Koniec roku 2022 końcem patologicznych hodowli w USA. 20 grudnia 2022 to data przełomowa w kontekście przetaczającej się przez Stany Zjednoczone debaty publicznej rozgorzałej po premierze serialu dokumentalnego „Król tygrysów” na platformie Netflix. Prezydent Joe Biden podpisał ustawę zakazującą prywatnym podmiotom hodowli tzw. wielkich kotów.
Ustawa dodatkowo nakłada radykalne ograniczenia i regulacje na ogrody zoologiczne oraz inne podobne rezerwaty przyrody. Projekt wpłynął w styczniu 2021 roku z inicjatywy kongresmena Mike’a Quigleya i spotkał się z poparciem obu partii Kongresu, a także entuzjastycznym przyjęciem w gronie osób związanych z organizacjami prozwierzęcymi. Problemem były m.in. niekontrolowany rozród zwierząt, warunki ich bytowania, a ponadto nielegalna eutanazja przeprowadzana z użyciem broni palnej.

Humane Society Legislative Fund szacuje, że w ciągu ostatnich dwóch dekad doszło do ponad 400 wypadków w 46 stanach z udziałem wielkich kotów, co skończyło się śmiercią 24 osób.

Ustawa zakazuje handlu lub innego sposobu pozyskiwania kolejnych zwierząt, a hodowle działające przed dniem ogłoszenia obowiązywania nowych przepisów zostały zobligowane do rejestracji osobników w agencji federalnej United States Fish and Wildlife Service (Służba Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych) w terminie 180 dni. Niezastosowanie się do nakazu jest obwarowane karą finansową w wysokości 20000 dolarów lub pięciu lat pozbawienia wolności.

AB