Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Walczymy o sprawiedliwość dla zwierząt w Pamso

listopad 22 2022

Fundacja Viva! złożyła sprzeciw wobec wyroku nakazowego dla oskarżonych o znęcanie się nad zwierzętami podczas rozładunku w Zakładach Mięsnych Pamso w województwie łódzkim.

Prokuratura Rejonowa w Pabianicach po roku dochodzenia finalnie postawiła zarzuty pięciu mężczyznom dokonującym rozładunku.

Sąd Rejonowy w Pabianicach wyrokiem nakazowym z dnia 19.10.2022 r. sygn. akt II K 438/22 uznał winę wszystkich oskarżonych i jako kary wymierzył im grzywny w różnej wysokości. Dodatkowo wobec każdego z oskarżonych sąd orzekł nawiązki w kwocie 1.000 zł. Wobec oskarżonych, którym zarzucono znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem, sąd orzekł zakaz posiadania świń na okres jednego roku.

– To kolejna tego rodzaju sprawa, którą ujawniła i nagłośniła Fundacja Viva!, a która swój finał znalazła w sądzie – mówi adwokat Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji Viva! Jeszcze kilka lat temu takie sprawy były przez prokuraturę umarzane. Dlaczego? Dlatego, że prokuratura przez lata obowiązywania ustawy o ochronie zwierząt nauczyła się dostrzegać cierpienie psów i kotów, ale wciąż była ślepa i głucha na kwik rozpaczy zwierząt gospodarskich. Na szczęście coraz częściej dociera on nie tylko do zamkniętych, prokuratorskich pokojów, ale też na sale sądowe – stwierdza prawniczka.

– Zazwyczaj wyrokami nakazowymi sądy zasądzają niższe kary niż po przeprowadzeniu rozprawy, jednak grzywny i minimalnej wysokości nawiązki za takie zadawanie cierpienia zwierzętom przed ich śmiercią to kary, z którymi nie mogliśmy się zgodzić. Dwóch oskarżonych Sąd uznał za winnych znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami. Między innymi za wleczenie osłabionej świni, która nie była w stanie się samodzielnie poruszać, za nogę na łańcuchu. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności, na obu oskarżonych sąd nałożył grzywnę, co w przypadku przestępstwa w typie kwalifikowanym, a zatem o wyjątkowej brutalności, jest karą niską i niewychowawczą, zarówno dla samych sprawców, jak i dla społeczeństwa – dodaje adwokat Katarzyna Topczewska.

Nagrania zostały opublikowane przez Fundację Viva! w ramach działań kampanii Stopklatka i Zostań Wege. Podczas prowadzonego śledztwa odbyło się 17 wyjazdów i monitorowanie rzeźni. Aktywiści śledczy zarejestrowali wielokrotnie powtarzające się sytuacje, m.in. nadużywanie poganiaczy elektrycznych, dźganie i uderzanie zwierząt długim metalowym prętem, rażenie świń po głowach, w okolicach oczu i innych niedozwolonych miejscach ciała, rażenie raz za razem, bez odpowiednich odstępów, oraz kopanie zwierząt. Zarejestrowano również wleczenie leżącej świni za nogę do ubojni za pomocą łańcucha. Rażące naruszanie prawa pokazuje, w jaki sposób traktuje się zwierzęta w ostatnich chwilach ich życia.

Pamso to kolejna z pięciu ubojni, w których opublikowaliśmy nagrania przemocy wobec zwierząt i łamania przepisów prawa. Pokazuje to, że kontrola inspekcji weterynaryjnej jest nieskuteczna, a dodatkowa przemoc wobec zwierząt niezauważalna przez firmy i ich pracowników. Dlatego potrzebujemy społecznej kontroli nad tymi miejscami i domagamy się od ministra rolnictwa zmiany prawa i wprowadzenia monitoringu wideo w rzeźniach – mówi Łukasz Musiał, koordynator kampanii Stopklatka.

W ramach działań kampanii Stopklatka zbierane są podpisy pod petycją na rzecz wprowadzenia obowiązku instalowania monitoringu wideo w ubojniach. Petycję podpisało już ponad 37 tysięcy osób: stopklatka.org/petycja-za-monitoringiem-w-ubojniach

Jako konsumentki i konsumenci mamy duży wpływ na otaczający nas świat. Z każdą publikacją pokazujemy opinii publicznej, że zwierzęta w hodowlach i ubojniach cierpią systemowo i potrzebują naszej pomocy. Zachęcamy wszystkie osoby, którym nie jest obojętny los zwierząt do etycznych wyborów i spróbowania diety roślinnej, przy której mamy pewność, że nie ucierpiały zwierzęta. – mówi Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Zostań Wege.

Fundacja Viva! od lat zachęca do wyboru diety roślinnej i zapisania się do bezpłatnego programu mailowego Zostań Wege na 30 dni lub pobrania darmowej aplikacji na telefon: https://www.zostanwege.pl/

Fundacja Viva