Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Weganizm chroni przed rakiem prostaty

listopad 13 2022

W czasopiśmie “The American Journal of Clinical Nutrition” we wrześniu tego roku opublikowano badania dowodzące, że dieta roślinna może w znaczący sposób zmniejszać ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Badanie pt. “Związek [wskaźnika] diety roślinnej z ryzykiem raka prostaty” opisuje portal Zielona Interia. Było ono zakrojone szeroko i rozciągnięte w czasie aż na 28 lat. Polegało na obserwacji 48 tys. mężczyzn. Przez prawie 3 dekady trwania badania u 6655 jego uczestników zdiagnozowano raka prostaty (w sumie 515 zaawansowanych przypadków, 956 śmiertelnych diagnoz. 806 uczestników ostatecznie zmarło z powodu tego nowotworu). Jak czytamy, poziom kluczowych antygenów PSA (marker potencjalnej diagnozy) był o wiele mniejszy u tych mężczyzn, którzy w swojej diecie mieli więcej produktów roślinnych.

Autorzy badania twierdzą, że “osoby z prostatą po ukończeniu 45. roku życia powinny kontrolować swój sposób odżywiania i dbać o niskie wskaźniki PSA”. W tym celu zaleca się dietę albo całkowicie roślinną albo obfitującą w produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce i orzechy, bez cukru – ponieważ on też zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty.

WK