Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Nowa wegańska europejska inicjatywa obywatelska!

październik 25 2022

Do Komisji Europejskiej kilka dni temu wpłynęła nowa inicjatywa obywatelska – „Europejska inicjatywa obywatelska na rzecz wegańskich posiłków”. Chodzi o ułatwienie dostępu do roślinnych dań w europejskich stołówkach, barach, pizzeriach, automatach z gotowymi przekąskami itp.

Inicjatywa wychodzi naprzeciw rosnącej świadomości praw zwierząt oraz zmian klimatu i domaga się łatwego dostępu do wegańskich alternatyw posiłków w publicznych i prywatnych lokalach zajmujących się sprzedażą jedzenia. Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, inicjatorką wniosku do KE jest Paola Sgarbazzini, włoska aktywistka, autorka książek i tłumaczka, związana z fundacją prozwierzęcą Amigos de la Naturaleza. Na razie wiemy, że KE zarejestrowała jej wniosek i biurokratyczna machina ruszyła – jesteśmy na dobrej drodze, aby inicjatywa ta doszła do skutku.

“W sytuacjach, kiedy nie mamy możliwości szukania odpowiedniego posiłku w innym miejscu, tj. w szkołach, stołówkach czy szpitalach, ale też na przykład automatach z napojami, musimy mieć zagwarantowaną wegańską alternatywę, czyli musimy móc łatwo ją znaleźć we wszystkich barach, restauracjach, stołówkach, pizzeriach, barach kanapkowych, lodziarniach czy miejscach obsługi pasażera na autostradach” – cytuje wniosek “GW”.

Od momentu rejestracji inicjatywy organizatorzy mają sześć miesięcy, aby rozpocząć zbieranie podpisów. Jeżeli w ciągu roku europejską inicjatywę obywatelską poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja Europejska będzie zobligowana, aby wniosek przyjąć lub odrzucić (z uzasadnieniem).

AK

Źródła:
Gazeta Wyborcza
Komisja Europejska