Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Alternatywy nabiału w szkołach – czy jest na nie szansa?

październik 04 2022

Koalicja producentów produktów roślinnych (przedstawiciele RoślinnieJemy, Sante, Jeronimo Martins, It’s Bean! i Danone/Alpro) zwrócili się do ministra rolnictwa z prośbą o pilotażowe uwzględnienie w unijnym “Programie dla szkół” dostępności pełnowartościowych zamienników produktów odzwierzęcych.

Branża roślinna wystosowała do ministerstwa list, w którym przedstawiła argumenty za obecnością zdrowych roślinnych alternatyw w diecie uczniów. Po pierwsze uczą dokonywania odpowiedzialnych społecznie wyborów, po drugie – stanowią one doskonałe rozwiązanie dla uczniów cierpiących na nietolerancje pokarmowe.

“RoślinnieJemy wskazuje w liście, że pełnowartościową alternatywą dla nabiału są napoje fortyfikowane wzbogacone w wapń, witaminę D i B12, które do tego nie zawierają cholesterolu i charakteryzują się naturalnie niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych. Potwierdza to w swoich materiałach edukacyjnych Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej: „napój sojowy fortyfikowany może dostarczać praktycznie tyle samo wapnia i białka co szklanka mleka krowiego” oraz „jeśli nie możesz jeść produktów mlecznych, sięgaj po roślinne zamienniki wzbogacane w wapń i witaminy, np. napoje i jogurty roślinne…”. Dzieci i młodzież potrzebują zamienników dla nabiału tym bardziej, że u coraz większej ilości osób stwierdza się nietolerancje pokarmowe, takie jak hipolaktazja i alergia na białko mleka krowiego” – czytamy w informacji prasowej wysłanej przez RoślinnieJemy.

Odpowiedź ministerstwa niestety na razie nie pozostawia nadziei: “Zastępczyni dyrektora Departamentu Rynków Rolnych, odpowiedziała, że dystrybucja produktów w szkołach regulowana jest przepisami unijnymi i w tej sytuacji kraje członkowskie nie mają możliwości modyfikacji. Dodała jednak, że “Program dla szkół” poddawany jest właśnie ewaluacji, która w 2023 roku może zaowocować dostosowaniem jego zasad do obecnych wyzwań, takich jak ochrona klimatu” – czytamy.

WK

Źródło: RoślinnieJemy