Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Roślinne zamienniki mięsa to same korzyści – nowe badanie

sierpień 03 2022

Naukowcy z University of Bath dokonali metaanalizy 43 opublikowanych prac naukowych dotyczących produkcji żywności odzwierzęcej oraz jej roślinnych zamienników. Okazuje się, że produkcja wegańskich alternatyw jest efektywniejsza i niesie nieporównywalnie większe korzyści dla zdrowia człowieka oraz dobrostanu środowiska.

Fakty są niewygodne: Żywność odzwierzęca to źródło dużej emisji gazów cieplarnianych i zużycia wody, prowadzi do wylesiania, utraty bioróżnorodności, zakłócenia cyklu obiegu fosforu i azotu w przyrodzie. Ponadto jest nieefektywna. “Średnio globalnie z 1 hektara pszenicy otrzymamy 250 kg białka, ale z 1 ha pastwiska tylko 10 kg białka z wołowiny. I mimo, że około 80% ziemi rolnej przeznaczone jest pod produkcję zwierzęca, to otrzymujemy z niej mniej niż 40 proc. białka i 20 proc. kalorii spożywanych przez ludzi” – czytamy na portalu kopalniawiedzy.pl.

Z kolei roślinne zamienniki według autorów badania są zdrowsze dla ludzi (sprzyjają utracie zbędnych kilogramów, budowie mięśni, można je jeść nawet gdy cierpimy na różne schorzenia przewodu pokarmowego; ponadto łatwiej je wzbogacać o witaminy i składniki odżywcze). Co więcejk ich produkcja jest bardziej efektywna, a co za tym idzie, bardziej ekologiczna.

“Coraz bardziej widać, iż roślinne alternatywy są w stanie zmniejszyć zapotrzebowanie na mięso odwołując się do trzech podstawowych czynników: smaku, ceny i wygody. Nasz przegląd dostarcza przytłaczających dowodów na to, roślinne zamienniki mięsa nie tylko są produkowane w sposób bardziej zrównoważony powodując mniejszą emisję gazów cieplarnianych, mniejsze zużycie wody i terenu, ale niosą ze sobą również liczne korzyści zdrowotne”
– powiedział prowadzący badanie Chris Bryant.

Tutaj znajdziecie opis badania w języku angielskim.

TL