Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Zmiany klimatu negatywnie wpływają na jakość naszego snu

lipiec 25 2022

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze udowadniają na ła­mach cza­so­pi­sma „One Ear­th”, że zmiany klimatu i związany z nimi wzrost temperatury zabiera ludziom od 50 do 58 godzin snu rocznie.

Od wrze­śnia 2015 ro­ku do pa­ździer­ni­ka 2017 ro­ku ba­da­no sen u po­nad 48 tys. lu­dzi w 68 kra­jach (wyłączono z badania Antarktydę). Wnioski? W upalne noce (powyżej 30 stopni Celsjusza) sen skraca się średnio o nieco ponad 14 minut. Prawdopodobieństwo spania mniej niż zalecane siedem godzin również rośnie wraz ze wzrostem temperatury. Ponadto na „utratę” snu bardziej narażeni są mieszkańcy uboższych rejonów świata, kobiety i osoby starsze.

– Nasze wyniki wskazują, że sen – niezbędny proces regeneracyjny dla ludzkiego zdrowia i produktywności – może być degradowany przez wyższe temperatury – powiedział główny autor publikacji Kelton Minor z Uniwersytetu w Kopenhadze, cytowany przez Wprost Zdrowie.

– Nasze wyniki pokazują, że utrata snu spowodowana temperaturą prawdopodobnie pogłębiała i może nadal pogłębiać globalne nierówności środowiskowe – twierdzą autorzy badań opublikowanych na przełomie maja i czerwca 2022.

National Geographic powołuje się w tym kontekście na wyniki innego badania, z Arizony. Dotyczyło ono tego, jak polepszyć jakość snu. Wnioski mogą zaskakiwać.

– Spanie z romantycznym partnerem lub małżonkiem wykazuje ogromne korzyści dla zdrowia snu, w tym zmniejszenie ryzyka bezdechu sennego, nasilenia bezsenności sennej i ogólnej poprawy jakości snu – stwierdził główny autor badania, Brandon Fuentes z University of Arizona.

Jednak, jak się okazuje, niekoniecznie dotyczy to rodziców dzielących łóżka ze swoimi pociechami (ci częściej mieli skarżyć się na stres i bezsenność).

WB