Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Hongkong: AI rozszyfrowuje język kur

lipiec 02 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Miejskiego w Hongkongu opublikowali niezwykłe badanie w “Journal of The Royal Society”. Okazuje się, że stworzona przez nich technologia oparta na sztucznej inteligencji potrafi niemal bezbłędnie rozpoznawać gdakanie kur, które jest wołaniem o pomoc w sytuacji zagrożenia.

Taki nasłuch umożliwia rozpoznanie specyficznego dźwięku, który świadczy o tym, że zwierzę jest w złym stanie (jest chore lub zestresowane) i wymaga pomocy. Naukowcy nauczyli sztuczną inteligencję rozpoznawania tonu wezwania o ratunek spośród 5 tys. przesłuchanych nagrań. AI, jak wynika z opublikowanego w “Journal of The Royal Society” artykułu, rozpoznaje dźwięki z 97-proc. dokładnością.

Powstanie takiej technologii oczywiście samo w sobie jest cenne, jednak nie można zapomnieć o tym, że została ona stworzona, by lepiej nadzorować stan kur w hodowlach przemysłowych. Naukowcy twierdzą, że “technologia ta równie dobrze może zostać zastosowana do innych zwierząt, np. do nasłuchu indyków czy świń”.

Naszym celem jest świat bez hodowli i uboju. Warto jednak odnotowywać takie nowinki, które choć w małym stopniu przyczynią się do poprawy dobrostanu zwierząt. Liczymy też na to, że technologie posłużą aktywistom i organizacjom do tego, by zwierzętom nieść pomoc i ulgę poprzez coraz skuteczniejszą komunikację z nimi.

AK

Źródło: Spider’s Web