Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Weganizm kluczowy dla niwelowania zmian klimatu

czerwiec 10 2022

Cytujemy fragment listu otwartego 40 naukowców z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Ukazał się on po zakończeniu szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow.

Przejście na dietę roślinną jest kluczowym narzędziem łagodzenia zmian klimatu. Wiele instytucji akademickich i naukowych podkreśla, że jest to niezbędny krok dla zatrzymania kryzysu klimatycznego.

Według IPCC przejście na dietę roślinną w bardzo dużym stopniu zmniejszyłoby emisję gazów cieplarnianych związanych z żywnością i dałoby wielką szansę na złagodzenie zmian klimatu i dostosowanie się do nich, podczas gdy ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oxfordzie wykazały, że emisje z systemów żywnościowych mogłyby zostać zmniejszone o ok. 70 proc. w wyniku przejścia na dietę roślinną.

Przejście na dietę i rolnictwo oparte na roślinach pozwoliłoby funkcjonować ludzkości w zdrowych granicach dla planety, biorąc pod uwagę perspektywę ciągle rosnącej populacji. Uniknięcie katastrofalnego ocieplenia jest uzależnione od rozwiązania problemu konsumpcji mięsa i nabiału. Produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego jest odpowiedzialna za około 66 proc. wszystkich rocznych emisji związanych z żywnością, jednocześnie zapewniając ludzkości jedynie 18 proc. kalorii.

WK
Źródło: Zielona Interia

Cały list w języku angielskim TUTAJ