Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Porzucanie zwierząt jest przestępstwem!

czerwiec 07 2022

Początek wakacji często oznacza początek horroru dla zwierząt domowych: przed każdym letnim sezonem wyjazdowym rośnie liczba porzucanych i oddawanych do schroniska zwierząt domowych. Internetowe portale odnotowują ogłoszenia z serii „oddam za darmo”. Nie każdy nawet próbuje oddać zwierzę. W lasach, zagajnikach, a nawet na śmietnikach – wciąż znajdowane są żywe stworzenia. Wszystko dla wygody ludzi.

Pamiętajmy, że porzucenie zwierzęcia to czyn określony jako przestępstwo przez ustawę o ochronie zwierząt z 1997 r. Dokładniej dotyczy go Art. 6.2 pkt. 11: „Porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje”. Każdy kto porzuca zwierzę, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat lub do 5 lat, jeśli przestępstwo popełnione zostało ze szczególnym okrucieństwem.

A jakie są najczęstsze przyczyny porzuceń? Według Pawła Artyfikiewicza z Viva! Interwencje „są to wyjazdy, znudzenie się czy brak zrozumienia zwierzęcia. Jednym słowem brak chęci wzięcia odpowiedzialności za nie”.

UWAGA!
Jeśli nikt z naszych bliskich nie jest w stanie zająć się zwierzakiem, to przecież w Polsce swoje usługi oferuje wiele hoteli dla zwierząt. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy dłużej zajmować się naszym zwierzakiem, to można poszukać mu nowego opiekuna! Pomogą w tym na pewno media społecznościowe i fundacje prozwierzęce.

Porzucenie zwierzęcia nie jest też usprawiedliwieniem dla sytuacji, w której problemem jest jego zachowanie. Przeważającą część problemów z zachowaniem zwierząt, można rozwiązywać z pomocą specjalistów. Takich specjalistów z zakresu behawioru jest w Polsce coraz więcej!

Źródło: Fundacja Viva!

WK, PA, Fundacja Viva!, Viva! Interwencje