Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Japończycy wynaleźli “ekologiczny plastik”

maj 24 2022

Eksperci z Uniwersytetu Tokijskiego przedstawili swoje najnowsze odkrycie: materiał, który ma cechy plastiku, ale jest pozbawiony toksycznych substancji i biodegradowalny. To… nic innego jak specjalna powłoka, którą można pokryć papier. Nie brzmi jak coś odkrywczego, ale to może być rewolucja!

Papierowy plastik, bo tak można nazwać ten wynalazek – to wynik naniesienia na papier warstwy specjalnej biodegradowalnej powłoki, która zapewnia papierowej bazie wodoodporność oraz inne właściwości typowe dla tworzyw sztucznych. Dzięki temu opakowania z tego materiału mogą służyć do przechowywania żywności. W czasie formowania się powłoki na papierze tworzy się też warstwa z dwutlenku tytanu, która zapobiega przyleganiu zabrudzeń i bakterii. Wzmocniony papier rozkładać się ma na proste związki i substancje: węgiel, wodę, krzem.

Japończycy deklarują, że chcą zastosować nowy sposób wzmacniania tworzyw w przyszłości również do innych materiałów:
– Chcemy teraz wykorzystać nasze podejście w innego typu materiałach. Materiał można zmienić tak, by dodać odporne na zabrudzenia i pleśnie powłoki do szkła, ceramiki, a nawet plastiku, tak aby przedłużyć ich czas przydatności – mówi cytowany przez Zieloną Interię prof. Zenji Hiroi.

Badania opisano w piśmie “Industrial & Engineering Chemistry Research“.

AK